این مطلب ۴۸۶ بار خوانده شده

تمدن اسلامی، قبل از ظهور در ایران شکل می گیرد

نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه قمر بنی هاشم(ع) به نقل از خبرگزاری بسیج؛ همایش بزرگداشت سالروز شهادت شهید مصطفی چمران و روز بسیج اساتید با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد، روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و اساتید بسیجی در تالار امام خمینی(ره)‌دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد، برگزار شد.

دکتر احمدرضا بسیج در این همایش،‌با گرامیداشت یاد و خاطره شهید مصطفی چمران و شهدای دانشگاهی کشور، با تأکید بر لزوم نگاه به گذشته تاریخ و پیشگویی های انجام شده در زمان های مختلف، به تشریح اهمیت پیش بینی برخورد تمدن ها در آینده تاریخ از سوی هانتیگتون اشاره کرد و برخی از شاخصه های تمدن اسلامی را برشمرد.

رئیس سازمان بسیج اساتید استان چهارمحال و بختیاری، گفت: راه اندازی داعشی ها و حمایت مالی و تدارکاتی و تجهیزاتی، پزشکی و تسلیحاتی و ... از این گروه در راستای همین نظریه ها و ایستادگی در برابر ایران اسلامی است.

دکتر بسیج، به مسئله ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز اشاره کرد و به نقل از حضرت آیت الله حسن زاده آملی، افزود: ایشان، پیروزی انقلاب اسلامی را شروع ظهور صغری حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف عنوان فرموده اند.

استاد دانشگاه های استان، ادامه داد، به هرحال، تمدن اسلامی باید قبل از ظهور در ایران شکل بگیرد و اساتید دانشگاه که ادعا دارند نیز باید در این راه، سهیم باشند و نقش خود را ایفا کنند.

وی، با برشمردن شاخصه های تمدن اسلامی، تصریح کرد: عقلانیت، امنیت و رزق، آموزش و پرورش کارآمد، اقتصاد کارآمد، فرهنگ کارآمد و هنر متعالی، برخی از شاخصه های تمدن اسلامی به شمار می روند.

دکتر بسیج، خاطرنشان ساخت: در دین اسلام، ایمان بر پایه عقلانیت استوار است ، یعنی تا نفهمیده ای نمی توانی ایمان بیاوری و اسلام آمده است تا عقلها را شکوفا سازد.

رئیس سازمان بسیج اساتید استان، گفت: مؤلفه های عقلانیت؛ علم کافی، دلیل وافی و دوری از حب و بغض می باشند.

این استاد دانشگاه ، با اشاره به مشخصه های جاهلیت، حکم الجاهلیه و ظن الجاهلیه را دو شاخصه جاهلیت دانست و افزود: تن ندادن به حکم خدا و پیغمبر و عمل بر مبنای حدی و گمان از ویژگی های انسان جاهل است.

وی، ادامه داد: در تمدن اسلامی باید امنیت و رزق وجود داشته باشد و آموزش و پرورش کارآمد در آن الزامی است تا بتواند با تلاوت، تزکیه و تعلیم کتاب، حکمت نظری و عملی را تحقق دهد.

دکتر بسیج، مشکل گروه هایی مثل داعشی ها را نداشتن تزکیه و اکتفا به تلاوت دانست که نتیجه آموزش و پرروش غیرکارآمد می باشد.

رئیس سازمان بسیج اساتید استان، در بحث اقتصاد کارآمد نیز عمل به یکی از توصیه های پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را حلال مشکلات اقتصادی در بخش های مختلف ازجمله صنعت، کشاورزی و .... دانست و گفت: انجام کار دقیق؛ ولو آن کار موقتی باشد از سفارش های نبی مکرم اسلام است و اگر ما به این توصیه عمل کنیم، دیگر هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

وی، در بحث فرهنگ کارآمد نیز عمل به آیه شریفه ایاک نعبد و ایاک نستعین را یادآور شدو افزود: معنی دقیق این آیه عبارت است از اینکه؛ باید به آنچه خدا می پسندد عمل کنیم نه آنچه ما می پسندیم.

این مقام مسئول به اندیشه های مسیحیت و یهود در این باب اشاره کرد و ادامه داد:‌از نظر مسیحیت گناه برای انسان معنایی ندارد؛ زیرا آنها معتقدند که حضرت عیسی علیه السلام فدیه گذشته آنها بوده و با اعتراف نزد کشیشان، گناهان امروز آنها هم پاک می شود.

دکتر بسیج، تصریح کرد: یهودی ها هم اعتقاد دارند که هدف، وسیله را توجیه می کند؛ اما از نظر اسلام این باورها درست نیستند .

وی، در مسئله هنر متعالی به نقل از امام صادق علیه السلام تأکید کرد: همواره در دنیا از هرچیزی دو نوع رحمانی و شیطانی وجود دارد و باید هنر ابزاری برای رسیدن به درجات متعالی و معنوی باشد.

گفتنی است: ادامه بحث استاد بسیج، به علت ضیق وقت به جلسه دیگری موکول شد.

انتهای پیام/