این مطلب ۳۴۶۵ بار خوانده شده
نامه بسیج دانشجویی به رهبری:

دستور شما سرفصلی برای تغییر همه قوانین غیرآرمانی درباره مهاجرین است

این اتفاق جدید و بزرگی است. جنبش دانشجویی کم‌کم در حال ورود به روند مطالبه حقوق مهاجرین در ایران است. بسیج دانشجویی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، امروز نامه‌ای به رهبری نوشته است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه قمر بنی هاشم(ع) به نقل از پایگاه اینترنتی بسیج، مطالبه رهبری مبنی بر تحصیل همه دانش‌آموزان مهاجر افغانستانی، اعم از دارای کارت هویت و یا بدون مدارک اقامتی، فضای حوزه مهاجرین در ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. به محض رسانه‌ای شدن دستور صریح رهبری، فضای افکار عمومی به شدت تحت تاثیر قرار گرفت. یک روز بعد سخنگوی دولت اعلام حمایت و آغاز مسیر اجرایی شدن این مسیر را اعلام کرد و بلافاصله دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در گفتگویی اعلام کرد که مهاجرین افغانستانی امسال مشکلی برای تحصیل نخواهند داشت.

چند روز پیش دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفتگو با تسنیم سرانجام از دستور ویژه وزیر آموزش و پرورش برای ثبت‌نام همه کودکان مهاجر در مدارس ایرانی خبر داد.

این دستور با استقبال ویژه‌ای از سوی نخبگان و فعالان مهاجر و ایرانی مواجه شده است. در اولین واکنش نامه شورای فرهنگی افغانستانی‌های مقیم ایران به رهبری منتشر شد و بعد از آن هم ۳ نامه از سوی مهاجرین به رهبر معظم انقلاب صادر شد. اما امروز اتفاق جدید و قابل‌توجه دیگری در حال رخ دادن است. بسیج دانشجویی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، هم در صفی در کنار مهاجرین قرار گرفته است و از دستور رهبری سپاسگذاری کرده است.

این اتفاق جدید و ویژه‌ای است. جنبش دانشجویی ایرانی تا سالهای سال نسبت به مساله «حضور مهاجرین افغانستانی داخل ایران» سکوت کرده بود و بعد از واکنش ستایش‌برانگیز در ماجرای کلیپ یکی از ماموران نیروی انتظامی به مهاجرین که منجر به پاسخگویی نیروی انتظامی شد، حالا با سپاس از دستور رهبری برای تحصیل همه مهاجرین افغانستانی داخل ایران، اعلام می‌کند که پایان دوران افتراق بین دو ملت ایران و افغانستان نزدیک است و دستور حضرت‌عالی، در صدر تاریخ دوران جدید، می‌درخشد.

متن کامل نامه را بخوانید:

خدمت رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
سلام علیکم

هفته پیش بود که خبر مسرت‌بخشی در رسانه‌های ایرانی و بین‌المللی به سرعت پیچید و تبدیل به یکی از مهمترین اتفاقات همه این سالهای حضور مهاجرین افغانستانی در ایران شد. دستور شما مبنی بر تحصیل همه کودکان مهاجر افغانستانی، چه آنهایی که مدارک قانونی حضور در ایران را دارند و چه آنها که به دلایل مختلفی که خودشان در آن دخیل نبوده‌اند، مدارک اقامت قانونی در ایران را دریافت نکرده‌اند، موجبات شور و شعف فراوانی در جامعه مهاجرین و همین‌طورهمه آرمانخواهان ایرانی شد.

این البته برای همه آشنایان به سیره جنابعالی در مواجهه با مهاجرین افغانستانی، مساله جدیدی نبود. به گواه خود مهاجرین افغانستانی در تمام این سالها، آن چیزی که موجب تسکین دردهای آنها و امیدواری‌شان به حضور در نظام اسلامی شده بود؛ تنفس درفضایی بود که حضرتعالی در آن زیست می‌کردید. چشم ناظر شما همواره مراقب آنها بود و تنها دلخوشی مهاجرین، همین مراقبت شما از آنها بود. چندی پیش بود که دستور شما به تکریم مهاجرین افغانستانی منتشر شد و در رسانه‌ها، رسانه‌هایی که معمولا با نگاه خوبی به مهاجرین افغانستانی نگاه نمی‌کنند سروصدایی به پا کرد. سال گذشته نیر دستور حضرتعالی مبنی بر اجازه عبور و مرور به مهاجرین افغانستانی برای حضور در راهپیمایی تاریخی اربعین کربلا، شوق و شور زیادی در بین مهاجرین افغانستانی که آرمانشهرشان را ایران اسلامی می‌دانستند، به وجود آورد و بار دیگر ثابت کرد که اعتقاد نسل اول مهاجرین در انتخاب ایران به عنوان مأمن و پناهی انسانی با وجود همه ناملایمات و بدکرداری‌ها و ناپرهیزی‌های دستگاه اداری و دولتی، بیراه نبوده است.

اگر تا سالهای پیش، ابزار حقوق بشر، ابزاری برای رسانه‌های بیگانه و مجامع دروغین حقوق بشری بود تا با آن حقانیت نظام اسلامی را برای از دور نظاره‌کنندگان به این نظام مورد تردید قرار دهند و در شعارهای آرمانی انقلاب ایران بعد از گذشت ۳۵ سال تردید وارد کنند، امروز به یمن هوشیاری رهبری معظم انقلاب، و ایجاد امکانی بالاتر از همه پروتکل‌های بین‌المللی و حقوق‌بشری، این ایران اسلامی است که مطالبه‌کننده حقوق مهاجرین در سراسر دنیاست.

بسیج دانشجویی دانشکده ادبیات و علوم انسانی، وظیفه خود می‌داند که از رهبر انقلاب، که مثل همیشه پرچمدار بزرگ آرمانهای انقلابی است تشکر و قدردانی ویژه خود را ابراز دارد.

رهبر عزیزمان، اهمیت دستور شما فقط اجازه تحصیل برای ده‌ها کودک معصوم و با استعداد افغانستانی که در این سالها به دلیل غفلت مسئولین اجرایی، اجازه تحصیل پیدا نکرده‌اند نیست، هر چند که همین یکی از بزرگترین اتفاقات تمام این سالهای مهاجرت است، اما اهمیت اصلی این دستور به تحول بزرگی برمی‌گردد که این دستور باعث و بانی آن خواهد شد. تحولی که ما فرزندان کوچک شما انتظار داریم که با پیگیری نهادها و تشکل‌های انقلابی منجر به تغییری همه‌جانبه در وضعیت مهاجرین افغانستانی شود.

اگر چه نمی‌توانیم تاسف خود را بابت این پنهان کنیم که عملکرد اجرایی مسئولین مرتبط چه‌قدر ضعیف بوده است که مثل همیشه خود رهبر انقلاب مجبور شده است شخصا وارد میدان شود، اما در مجموع این ماجرا را به فال نیک می‌گیریم تا مسئولین مرتبط با امور مهاجرین متوجه شوند که چه فاصله زیادی میان دید و نگاه انسانی مسئولین ارشد نظام با دستگاه عریض و طویل اداری آنها وجود دارد. امید است که این دستور، سرفصلی برای بازگشت همه تصمیمات غیرآرمانی درباره مهاجرین من‌جمله ممنوعیت حضور دانش‌آموزان افغانستانی در رشته‌های فنی حرفه‌ای، در مدارس تیزهوشان، المپیادها و مسابقات علمی و ورزشی و فرهنگی بین‌استانی و کشوری شود.

ما فرزندان دیروز خمینی کبیر و امروز خامنه‌ای بزرگ، همواره چشم‌امیدمان به نقطه اشاره رهبرمان است. معتقدیم که تشخیص امروز رهبری، راه ورودی به مساله شدن ماجرای حقوق مهاجرین افغانستانی در ایران است و امروز هر کسی ولایتمداری را سرلوحه خود قرار داده است باید بداند که مطالبه حقوق مهاجرین افغانستانی، مساله مورد تاکید رهبری نظام است.

دستور رهبر انقلاب در روزهای گذشته با واکنش مناسب  و درخور سخنگوی دولت، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزیر آموزش پرورش مواجه شد، ضمن قدردانی از این مسئولین، از مسئولین اجرایی دیگر تقاضا داریم با توجه به آغاز فصل ثبت‌نام مدارس برای سال تحصیلی جدید، روند اجرایی شدن این دستور را تسریع کنند تا امسال همه کودکان افغانستانی، پشت میز مدارس جمهوری اسلامی ایرانی، آغاز دورانی خوش را نوید دهند.

پایان دوران افتراق بین دو ملت ایران و افغانستان نزدیک است و دستور حضرت‌عالی، در صدر تاریخ دوران جدید، می‌درخشد.

بسیج دانشجویی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران

 

انتهای پیام/

دسته بندی اقشار: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.