این مطلب ۲۶۳۳ بار خوانده شده
صفار هرندي در نخستين سالگرد درگذشت اميرحسين فردي:

امام خامنه اي بر ايجاد پاتوق‌هاي ادبي و فرهنگي تاكيد دارند، ايجاد چنين پاتوق‌هايي روحيه‌اي مانند "فردي" لازم دارد

مجتبي رحماندوست:‌ خطوط قرمز او در فتنه ۸۸ روشن بود و راه را گم نكرد اما درصدد جنگ و دشمن‌تراشي هم نبود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع) به نقل از پایگاه اینترنتی بسیج، نخستين سالگرد درگذشت مرحوم اميرحسين فردي، عصر امروز در محل حوزه هنري برگزار شد. عليرضا قزوه در ابتداي اين مراسم با اشاره به يكي از اشعار سهراب سپهري گفت: ‌شايد مراد سهراب از شاعر قصه‌نويسي كه با گل‌ها سخن مي‌گفت، فردي باشد. كسي مي تواند اميرحسين فردي مي‌تواند چنين ويژگي‌هايي را داشته باشد. ۳۱ سال در كيهان بچه‌ها صادقانه خدمت كرد و اين نشان مي‌دهد كه چقدر باصفا و زلال و پاك زندگي كرده است.

***قزوه: فردي به منزل رسيد ولي ما هنوز آواره‌ايم
مدير مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري در ادامه افزود: خوشحالم روي صندلي و پشت ميزي مي‌نشينم و روي سجاده‌اي نماز مي‌خوانم كه آن بزرگوار پشت آن ميز مي‌نشست و روي آن سجاده نماز مي‌خواهند. جايي هستم كه بايد راه آن بزرگمرد را ادامه بدهم. فردي از مسجد شروع كرد. معتقدم بايد به مسجد برگرديم و ادبيات بچه‌هاي مسجد دوباره احيا شود. مسابقه‌اي را تحت عنوان مسابقه بچه‌هاي مسجد تصويب كرده‌ايم تا در برنامه‌هاي سالانه قرار گيرد.

قزوه در ادامه با اشاره به ويژگي‌هاي شخصيتي فردي گفت: اهل ادعا و زد و بند نبود. داستان سياه‌چال ايشان را در كرده بودند در حالي كه خودش مي‌توانست تصويب و منتشر كند. همه از آرامش او مي‌گويند ولي در برخي اوقات هم خشم شيعي ايشان خودش را نشان داده است. براي مثال مي‌توان به نامه ايشان به مخملباف اشاره كرد كه از انقلاب دفاع مي‌كند. اين نامه بسيار شاعرانه و نثر ادبي قوي و ادبيات پرخاشگرانه‌اي نسبت به كسي دارد كه به انقلاب توهين مي‌كند. حوزه هنري قدر ايشان را دانست و تالار انديشه را به نام ا يشان نامگذاري كرد. كتابخانه‌اي در مشهد هم به نام ايشان نامگذاري شده است.

قزوه با اشاره به نام آن مرحوم به مخملباف افزود: در اين نامه اشاره‌اي هم به فرزند شهيد اكبر قدياني كرده است كه از مناديان آزادي و روشنفكري كتك خورده است. فتنه ۸۸ فردي را خيلي آزار داد. من فكر مي‌كنم او واقعا به منزل رسيد. اين ما هستيم كه آواره‌ايم. خيلي از بزرگان رفتند.

***رئيس حوزه هنري: براي خوشايند هيچ قبيله و دسته روشنفكري قلم نزد و سخن نگفت
محسن مومني رئيس حوزه هنري نيز در بخش‌هاي ديگري از اين مراسم گفت: فردي مصداق آن آيه كريمه است كه عزت را از خدا جسته بود. هيچ وقت براي خوشايند هيچ دسته و قبيله روشنفكري و هنري قلمي نزد و سخني نگفت. كلامش پاك بود كه به سوي خدا صعود مي‌كرد و در دل‌ها مي‌نشست. او دنبال كارهاي شايسته و عمل صالح بود. كارها و كارنامه‌اش در ادبيات قابل توجه است و شاگردان زيادي تربيت كرده است. نگاه فردي به فرهنگ و انقلاب نگاه جهادي بود و روزهاي آخر اين را به زبان هم مي‌آورد. روزي كه به عنوان مدير مركز آفرينش‌هاي ادبي معرفي شد اشاره كرد كه نگاه من جهادي است. حتي در بيمارستان هم كارش را رها نكرد. همكاران ايشان به ويژه آقاي قزوه كارهاي به زمين مانده ايشان را ادامه مي‌دهند و يقين دارم كه روح آن عزيز نيز از ادامه راهش رضايت دارد.

صابر امامي،‌شاعر نيز از ديگر سخنرانان اين مراسم بود. امامي برگزاري چنين مجالسي را توشه گرفتن براي ادامه راه توصيف كرد و گفت:‌ فردي به راحتي به اين رسيده بود كه بگويد اكنون مرگ براي من حل شده است. او رفت و ما همچنان اندر خم يك كوچه‌ايم.

***صفار هرندي: ايجاد پاتوق‌هاي ادبي وفرهنگي، روحيه‌اي مثل فردي مي‌خواهد
محمدحسين صفار هرندي نيز در بخش‌هايي از اين مراسم گفت:‌ براي سخن گفتن از فردي اهليتي لازم است و اعتباري كه من آن اهليت را ندارم. يكي از ويژگي‌هاي بسيار فردي اين بود كه او موسس بود و كارهايي را اول از همه شروع كرد و عده‌اي دورش جمع شدند كه من جزء ان گروه نبودم اما مي‌توانم با افتخار بگويم كه افتخار همكاري با ايشان در موسسه كيهان را داشتم. جزء شنوندگان حرف‌هاي شنيدني ايشان بودم. در زندگي اعتقادي داشت و در اين زندگي، زندگي عاطفي در جريان بود. برخوردهاي او دوستانه و سرشار از محبت بود و محبت‌ورزي‌هاي ايشان سبب نمي‌شد كه قواعد خود را فراموش كند. در عين اينكه به شدت در مهر و محبت سنگ تمام مي‌گذاشت، اشكالي هم اگر مي‌ديد متذكر مي‌شد. ۳۱ سال در كيهان بچه‌ها با معيارهاي انقلاب خدمت كرد و اين سابقه كمي نيست.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه افزود: او يك سرحلقه درست كرده و صاحب يك پاتوق بود. اين پاتوق آن چيزي است كه ما كم داريم. كاش به جاي اميرحسين فردي و يك پاتوق، ۱۰ اميرحسين فردي و ۱۰ پاتوق داشتيم. مشكل اصلي ما نداشتن پاتوق است. ديداري با رهبري داشتيم كه در آن ديدار فعالان فرهنگي حضور داشتند ايشان فرمودند كه پاتوق‌هاي فرهنگي و ادبي را شكل بدهيد. هر كسي مي تواند يك پاتوقي تشكيل دهد و تعدادي از اين نويسنده‌ها و شاعرها را دور هم جمع كند. انجام اين‌ها روحيه‌اي مثل اميرحسين فردي مي‌خواهد. اينها چيزهايي است كه كسي مثل فردي را مرجع مي‌كند و عده‌اي احساس مي‌كنند بايد به او پناه ببرند. به دعوت فردي خيلي‌ها با هم سازگار مي‌شدند. اينكه كسي شمع جمع باشد توفيق بزرگي است.

***رحماندوست: مواضع و خطوط قرمزش در فتنه ۸۸ روشن بود اما درصدد جنگ و دشمن‌تراشي نبود
مجتبي رحماندوست نيز با تمجيد ويژگي‌هاي شخصيتي فردي گفت: او مصداق بارز آرامش بود. رئيس حوزه هنري مقرر كرده بود خودرويي براي رفت و آمد ايشان به محل كار و منزل در اختيارش قرار گيرد اما آن مرحوم اين را نپذيرفت. فردي مصداق براز كار جمعي بود. ۳۱ سال اداره يك مجله ، آن هم با مديريت موفق كار كوچكي نيست. به دنبال جذب انسان‌هاي قابل تامل بود و از آنها رزمنده دفاع مقدس مي‌ساخت. مواضع و خطوط قرمزش در فتنه ۸۸ روشن بود و راه را گم نكرد اما در صدد جنگ و دشمن‌تراشي نبود. همه خطوط و سليقه‌هاي سياسي در چارچوب انقلاب با او كار مي‌كردند و در نهايت هم به مرتبه‌اي رسيد كه رهبر معظم انقلاب به مناسبت درگذشت ايشان پيام تسليت صادر كردند.

انتهاي پيام

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.