این مطلب ۳۹۵۵ بار خوانده شده
نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری:

اعتکاف از راه های گسترش فرهنگ اسلامی/ حضور مسئولان استانی در برنامه های فرهنگی کم رنگ است

نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد، ضمن گله از حضور کم رنگ مسئولان استان در برنامه های فرهنگی، برگزاری مراسم اعتکاف را یکی از راه های گسترش فرهنگ اسلامی عنوان کرد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع)؛ حجت الاسلام والمسلمین نکونام، برگزاری مراسم اعتکاف باشکوه را در جهت تحقق شعار سال که به نام فرهنگ نامگذاری شده است، بیان کرد و گفت: به یقین یکی از راه های گسترش فرهنگ اسلامی، توجه به امر اعتکاف است، بنابراین باید هم به خاطر نامگذاری سال و هم به دلیل این که دشمن همه توجه خود را به سمت فرهنگ قرار داده است، توجه بیشتری به این مهم صورت گیرد.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری، در نشست ستاد اعتکاف این استان، ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا(س)، برگزاری مراسم اعتکاف را در جهت ارتقای فرهنگ بیان کرد و افزود: در این میان نقش دستگاه های فرهنگی و اجرایی بسیار مؤثر است، بنابراین همه دستگاه های مرتبط مؤظفند که وارد میدان شوند و دین خود را ادا کنند.

 امام جمعه شهرکرد با اشاره به جایگاه قرآنی اعتکاف تصریح کرد: از آن جایی که اعتکاف آثار بسیار ارزشمندی در دل و درون انسان ها می گذارد، به همین دلیل در سیره و روش عملی اولیاء الهی جایگاه ویژه ای داشته است.

 نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری با بیان این که انسان مؤمنی که در مسیر تکامل قرار می گیرد، به طور مستمر با ظلمت های درونی سر و کار دارد، ابراز داشت: عوامل مختلفی باعث تیرگی دل و وجود انسان می شود که از میان دنیا و تعلقات آن در رأس امور قرار دارد.

 حجت الاسلام والمسلمین نکونام با اشاره به این که گناه و معصیت، تیرگی در دل ها ایجا می کند، خاطرنشان کرد: اگر دل تیره بماند و زمینه برطرف کردن این تیرگی فراهم نشود، به یقین انسان نمی تواند راه تکاملی خود را ادامه دهد و به هدف نهایی خود برسد.

 رییس شورای فرهنگ عمومی چهارمحال و بختیاری، اعتکاف را یکی از راه های زدودن تیرگی های دل بیان کرد و گفت: اعتکاف نوعی عزلت و گوشه نشینی است که سیره همیشگی بزرگان بوده است؛ در واقع اعتکاف انسان را از جامعه جدا می کند و به معبود می رساند تا بتواند برای ادامه دادن راه، مهیا شود.

 این مقام مسؤول با اشاره به این که پیامبر اکرم(ص) نیز برای انجام کارهای بزرگ به غار حرا می رفت و در آن مکان، با گوشه نشینی و راز و نیاز با پروردگار متعال، برای انجام رسالت های مهم آماده می شد، گفت: وقتی قرار است انسانی کوثر به بشریت عرضه شود و این کوثر باید در وجود نازنین پیامبر اسلام(ض) خود را نشان دهد، بنابراین پیامبری که خود اشرف مخلوقات است و ذات وجودیش از هر نوع ناپاکی به دور است، برای انجام این رسالت مهم، ۴۰ شبانه روز از جامعه دل می کند و با پروردگار خویش خلوت می کند تا برای انجام چنین رسالت مهمی آماده شود.

 وی با بیان این که در سایه اعتکاف می توان به مقصد نهایی رسید، اذعان داشت: به یقین در جامعه امروز ما که جامعه ای اسلامی و انقلاب است، اعتکاف جایگاه بالاتری دارد، به همین دلیل نیاز است که برای برگزاری هر چه باشکوه تر آن، دستگاه های متولی و مجموعه های فرهنگی به میدان بیایند.

 امام جمعه شهرکرد، برگزاری مراسم اعتکاف باشکوه را در جهت تحقق شعار سال که به نام فرهنگ نامگذاری شده است، بیان کرد و افزود: به یقین یکی از راه های گسترش فرهنگ اسلامی، توجه به امر اعتکاف است، بنابراین باید هم به خاطر نامگذاری سال و هم به دلیل این که دشمن همه توجه خود را به سمت فرهنگ قرار داده است، توجه بیشتری به این مهم صورت گیرد.

 نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری، تبلیغات گسترده را از مهم ترین نیازهای مراسم اعتکاف بیان کرد و افزود: از همه راه های تبلیغاتی باید برای جذب حداکثری همه قشرها و سوق دادن جوانان به این مراسم معنوی و فرهنگی استفاده کنیم.

 حجت الاسلام والمسلمین نکونام به نقش پررنگ صدا و سیما و اهالی رسانه در برگزاری هر چه باشکوه تر این مراسم اشاره کرد و بیان داشت: باید به هر شکلی که می توانیم، زمینه حضور هر چه بیشتر مردم و جوانان را در این مراسم فراهم بیاوریم و از همه فرصت ها در این زمینه استفاده کنیم.

 وی تبیین زوایای مختلف و آثار معنوی اعتکاف در روح و جان انسان را از مهم ترین عوامل تشویق جوانان به سمت اعتکاف دانست و افزود: همه باید در جهت تحقق شعار سال و گسترش فرهنگ اسلامی در جامعه قدم برداریم و با همه وجود وارد میدان شویم که در این میان، نقش مسؤولان بسیار ملموس تر است.

 رییس استانی حوزه علمیه چهارمحال و بختیاری در پایان، ضمن انتقاد از عدم حضور مسؤولان ارشد استان در جلسات فرهنگی، بیان داشت: حضور مسؤولان استانی در برنامه های فرهنگی کم رنگ است که می طلبد توجه بیشتری به این امر صورت گیرد تا انشاالله با همدلی و همراهی در جهت منویان رهبر معظم انقلاب قدم برداریم.

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.