این مطلب ۳۹۷۱ بار خوانده شده
کارشناس مسایل فرهنگی:

اگر عادات و عقايد بر اساس اسلام ناب باشد، سبك زندگي هم اسلامي خواهد بود

احمد راستینه، از کارشناسان مسایل فرهنگی چهارمحال و بختیاری گفت: اگر عادات و عقايد بر اساس اسلام ناب باشد، سبك زندگي هم اسلامي خواهد بود.
نسخه مناسب چاپ

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع)؛ در هرنقطه از كره زمين هركجا يك اجتماع كوچك انساني شكل مي گيرد  در بر دارنده آداب و رسوم  خاص آن جامعه است و هيچ جامعه انساني ياقت نمي شود كه بدون رسوم ، عادات و عقايد باشد و همين آداب ورسوم  بيانگر فرهنگ آن جامعه است. حال اين سوال پيش مي آيد كه  فرهنگ چه نقشي مي تواند در سبك زندگي به ویژه سبك زندگي اسلامي داشته باشد؟

این سؤال را از احمد راستینه، یکی از کارشناسان مسایل فرهنگی استان پرسیدم که او در پاسخ گفت: فرهنگ برآيند عادات و اعتقاداتي است كه به يك جامعه اختصاص پيدا مي كند، عادات و اعتقادات رسوخ يافته در جامعه رفتار  آن جامعه را رقم مي زند و اين رفتارها در مجموع سبك زندگي يك جامعه را رقم  مي زند.

وي ادامه داد: اگر اين عادات بر اساس اسلام ناب باشد سبك زندگي هم اسلامي خواهد بود و به ميزان انحراف عادات و اعتقادات از اصول اسلام ناب سبك زندگي جامعه هم  از سبك زندگي اسلامی فاصله خواهد گرفت، پس فرهنگ به عنوان عادات و اعتقادات جامعه نقش بسزايي در سبك زندگي جامعه ايفا مي كند.

مسئول بسیج دانشجویی چهارمحال و بختیاری درباره نقش فرهنگ در انسجام مردم يك جامعه گفت: فرهنگ شناسنامه دسته جمعي يك ملت است ، هرچه مولفه هاي شناسنامه اي  يك ملت  به هم نزديك تر باشد هويت همه گاني شكل گرفته از انسجام بيشتري برخوردار خواهد بود، به همين دليل هرچه يك ملت از هويت يكپارچه تري برخوردار باشد به طبع اعضاي آن ملت رفتارهاي فردي و اجتماعي همگون تري را از خود بروز مي دهند که در اين صورت  انسجام آن ملت در اهداف و آرمان ها شكل خواهد گرفت.

 این کارشناس مسایل فرهنگی افزود: با شكل گيري اتحاد و همدلي طبيعتا فرهنگ نقش خودش را در انسجام مردم يك جامعه بروز خواهد داد.

راستينه با اشاره به نقش رسانه ها در سبك زندگي هر جامعه  تصریح کرد: رسانه ها اعم از مكتوب، راديو ، تلويزيون  و فضاي مجازي  نقش مهم و بسزايي  در نمادسازي دارند، تبيين مولفه هاي فرهنگي از يك سو و شكل دهي به هويت ملي انجام يافته از سوي ديگر از مهمترين كاركردهاي رسانه است .

وي با بيان اينكه رسانه ها مي توانند مؤلفه هاي صحيح رفتاري انسان را  در عرصه هاي فردي و اجتماعي  تبيين كنند، افزود: رسانه ها مي توانند خطاهاي رفتاري را گوشزد كرده و با حاكميت گفتمان آحاد جامعه را به سمت رفتارهاي ارزشي  چه در عرصه هاي ديني و چه در عرصه هاي ملي سوق دهند، رسانه ها اينگونه مي توانند نقش مهمي در شكل دهي زندگي ارزشي مردم يك جامعه داشته باشند.

مسئول بسيج دانشجويي استان در پاسخ سؤال " فرهنگ سازي  چه تاثيري بر تربيت فرزندان مي تواند داشته باشد؟" گفت: تربيت مبتني بر مؤلفه هاي رفتاري و آموزشي امر بسيار پيچيده اي است همانطور كه رفتارهاي خانوادگي در تربيت فرزندان نقش مهمي دارد ، فرهنگ حاكم بر جامعه  نيز مي تواند نقش مهمی در سير تربيتي فرزندان ما داشته باشد.

 راستینه خاطر نشان کرد: اگر عقايد و عادات حاكم بر جامعه ارزشي باشد فرزندان ما نيز در يك فرهنگ ارزشي مبني بر  باورها و عقايد ديني تربيت خواهند شد و اگر هنجارهاي موجود در يك جامعه بر اساس اصول و ارزش هاي ديني باشد ، رفتار اكثريت فرزندان ما همسو با آن هنجارها خواهد بود و لذا  تربيت فرزندان بر اساس عقايد و عادات حاكم بر جامعه و هنجارهاي پذيرفته شده ارزشي شكل خواهد گرفت، پس فرهنگ سازي يعني تلاش براي حاكميت عقايد، باورها و ارزش هاي  ديني و تعريف هنجارهاي ارزشي كه مي تواند نقش بسيار مهمي در تربيت فرزندان ما ايفا كند.

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.