این مطلب ۲۱۵۱ بار خوانده شده
نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری:

بکوشیم قرآن خوان فرآن دان تربیت کنیم/انسان در محضر قرآن خسته و ناامید نمی شود

نماینده ولی فقیه در استان، در دیدار با مسئولان مؤسسه های قرآنی، تربیت قرآن خوانِ قرآن دان را یکی از نیازهای امروز جامعه عنوان کرد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع)؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد علی نکونام، در دیدار با مسئولان مؤسسه های قرآنی این استان، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و تسلیت رحلت امام خمینی(ره)، با اشاره به این که خداوند انسان را خلیفه خود در زمین قرار داده است و این نامگذاری تنها اسمی نیست، خاطرنشان کرد: خلیفه بودن انسان بر روی زمین بدان معنا است که انسان باید رنگ و جلای الهی به خود بگیرد.

 امام جمعه شهرکرد با بیان این که هدف خداوند از خلیفه قرار دادن انسان تعریف و تمجید از او نیست، افزود: خداوند متعال می خواهد با خلیفه قرار دادن انسان، جهت و حرکت او را مشخص کند و راه را به او نشان دهد تا به سر مقصد نهایی برسد و به یقین، آن راه، راه خلیفه شدن است.

 نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری با اشاره به این که خلیفه شدن انسان در روی زمین، یک حالت بالقوه دارد و یک حالت بالفعل، اظهار داشت: وقتی انسان آفریده می شود، به عنوان یک خلیفه بالقوه است و وقتی می میرد، اگر درست حرکت کرده باشد، خلیفه بالفعل می شود.

 حجت الاسلام والمسلمین نکونام با بیان این که اگر انسان در مسیر الهی حرکت نکند و بمیرد، خلیفه ناخلف از دنیا رفته است و این بزرگ ترین خسران است، خاطرنشان کرد: خداوند برای آن که انسان در راه و مسیر الهی قدم بگذارد و این راه را به خوبی بشناسد، دو راهنمای کامل فرستاد تا در سایه تمسک انسان به آن ها در مسیر خلیفه بالفعل قرار گیرد که آن دو راهنما قرآان و عترت هستند.

 این مقام مسئول با اشاره به این که راز خلیفه بالفعل شدن انسان در تمسک به این دو راهنمای الهی با هم است و عترت و قرآن به تنهایی معنا ندارند، تصریح کرد: نتیجه فاصله گرفتن از قرآن و عترت برای انسان خلیفه ناخلف شدن به همراه دارد و این بزرگ ترین خسران بشری است.

 رییس شورای فرهنگ عمومی چهارمحال و بختیاری با بیان این که متولیان و مسئولان قرآنی، توفیق بزرگی در جهت خدمت به قرآن و قرار گرفتن در مسیر خلیفه بالفعل شدن دارند، افزود: قرار گرفتن در مسیر قرآن و خادم قرآن شدن توفیقی الهی است که با هیچ کار دیگری قابل قیاس نیست چرا که انسان در سایه قرآن هم خود را در مسیر خلیفه بالفعل شدن قرار می دهد و هم جامعه را به این سمت سوق می دهد که نتیجه آن نیز، جز آرامش الهی نیست.

 وی، راز این که اولیاء الهی در نهایت آرامش بودند را در سایه قرآن و توجه به تعالیم آن بیان کرد و گفت: اگر امام خمینی(ره)، با آن همه مشکلات توانست در مقابل دنیای استکبار بایستد و همه سختی ها را تحمل کند و در لحظه آخر عمر نیز با دلی آرام و قلبی مطمئن از دنیا رخت برکند، به آن خاطر بود که ایشان در همه لحظات خود را در محضر باری تعالی و قرآن می دیدند.

 رییس استانی حوزه علمیه چهارمحال و بختیاری در ادامه با اشاره به این که انسان در محضر قرآن هیچ گاه خسته و ناامید نمی شود، ابراز داشت: تکلیف همیشه به اندازه توان است؛ بدانید و آگاه باشید که همیشه انسان به اندازه توان و قدرت و با امکاناتی که دارد باید کارش را ادامه دهد و این هم معنایش مطالبه نکردن و درخواست امکانات نکردن نیست.

 امام جمعه شهرکرد با بیان این که اعتبارات دولتی در اختیار ائمه جمعه نیست، تصریح کرد: ما گوش شنوای شما هستیم؛ مشکلات و کاستی های گروه های مختلف را می شنویم و به مسئولان انتقال می دهیم و از آن ها جهت رفع مشکلات می خواهیم اما خودمان هیچ گونه اعتباری برای رفع مشکلات مالی نداریم.

 نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری در ادامه خواستار تدوین بانک جامع و دقیق مؤسسه های قرآنی استان شد و افزود: لازمه جذب اعتبارات و کمک به مؤسسه های قرآنی استان، داشتن آمار و اطلاعات دقیقی از کمبودها و نحوه فعالیت این مراکز قرآنی است که باید هر چه زودتر فراهم و آماده شود.

 حجت الاسلام والمسلمین نکونام همچنین با تأکید بر توسعه تفسیر قرآن در جامعه، ابراز داشت: قرآن تنها کتاب آسمانی است که از تحریف در امان مانده است، بنابراین باید بکوشیم که حق آن به خوبی ادا شود که لازمه ادا شدن حق آن در مرحله نخست، آموزش و آشنایی کامل مربیان قرآنی با مفاهیم قرآنی است.

 این مقام مسئول با بیان این که در مؤسسه ها و محافل قرآنی نباید تنها به قرآن خوانی اکتفا کنیم، اذعان داشت: این که ما قرآن خوان تربیت کنیم بسیار خوب است اما بکوشیم که قرآن خوان قرآن دان تربیت کنیم که این نیاز امروز جامعه ما است.

 رییس شورای فرهنگ عمومی چهارمحال و بختیاری در پایان، ترویج فرهنگ قرآنی را نخستین و اصلی ترین انگیزه مؤسسه های قرآنی عنوان کرد و گفت: مواظب باشیم که درخواست ها و مطالبات، ما را از هدف اصلی تشکیل این مؤسسه ها دور نکند.

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.