این مطلب ۴۱۱۲ بار خوانده شده
رییس سازمان بسیج حقوقدانان هشدار داد؛

دانشگاههای حقوق در صدد ضربه زدن به چارچوب های نظام حقوقی و قضایی کشور

رییس سازمان بسیج حقوقدانان گفت: بسیج حقوقدانان همانند بقیه اقشار بسیج در راستای منسجم کردن حقوقدانان معتقد به انقلاب و نظام حقوق اسلامی به جهت ایجاد جریان حقوق اسلامی تشکیل شده است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع) به نقل از خبرگزاری بسیج، بسیج حقوقدانان مانند بقیه اقشار بسیج در راستای منسجم کردن حقوقدانان معتقد به انقلاب و نظام حقوق اسلامی به جهت ایجاد جریان حقوق اسلامی تشکیل شده است.

در همین راستا گفتگویی با جلیل محبی مسئول این قشر ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید:

آقای محبی هدف از تشکیل سازمان بسیج حقوقدانان چیست؟

بسیج حقوقدانان مانند بقیه اقشار بسیج در راستای منسجم کردن حقوقدانان معتقد به انقلاب و نظام حقوق اسلامی به جهت ایجاد جریان حقوق اسلامی تشکیل شده است.

در گذشته یک تشکل منسجم برای حقوقدانان معتقد به نظام اسلامی به جز چند مورد  سازمان مردم نهاد نداشتیم اما برعکس در کشور، جریان سکولار  توسط کسانی که از تریبون های بیگانه استفاده می کنند و همچنین کسانی که در داخل هستند و از کرسی های اسلامی استفاده می کنند، فعالیت زیادی را  به طور منسجم و هم افزا علیه ارکان های انقلاب اسلامی  انجام می دهند و  انسجام این گروه جریان حقوقی کشور را تحت تاثیر قرار می دهد، حتی افراد سیاسی هم که در حوزه سیاست عمومی (سیاست به معنای ساختارهای سیاسی کشور) فعالیت می کنند بسیار زیاد تنه به تنه موانع حقوقی میزنند به طور مثال افرادی که در دوم خرداد بحث حاکمیت دوگانه را مطرح کردند به دنبال القای این موضوع بودند که سیستم حقوقی و قانون اساسی ما ناکارآمد است لذا به دنبال این هستیم که با انسجام بخشی افرادی که معتقد به نظام ولایت فقیه و اجرای احکام اسلامی در نظام حقوقی کشور هستند بتوانیم به صورت هم افزا به انقلاب اسلامی در مسیر حقوقی کمک کنیم و هم چنین بتوانیم در مقابل ان افرادی که در تریبون های داخلی و خارجی بر علیه ساختار حقوقی کشور صحبت می کنند جریان سازی کنیم، این جریان از افراد مختلف همچون اساتید برجسته حقوق دانشگاههای سراسر کشور تا کسانی که تازه در رشته حقوق فارغ التحصیل شدند و یا حتی سردفتران و کارمندان حقوقی سراسر کشور تشکیل می شود.

 

جذب سازمان شما به چه صورتی است؟

مرکز مقاومت بسیج قوه قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت نظام، کانون وکلا و سردفتران به ما سپرده شده است،  همچنین با رایزنی هایی که با رییس سازمان بسیج اساتید انجام دادیم دنبال این موضوع هستیم که اساتید حقوق دانشگاه ها را نیز جذب کنیم.

 برای انسجام بخشی بین حقوقدانان چه اقداماتی انجام دادید؟

برای انسجام بخشی حقوقدانان، کانون نخبگان را  تاسیس کردیم تا بتوانیم نخبگان حقوقی سراسر کشور را زیر نظر مستقیم سازمان بسیج حقوقدانان و نه در لوای استان ها قرار دهیم.

حوزه  کاری سازمان بسیج حقوقدانان کجاست؟

ما به دنبال  ساختن مستحکم درونی نظام اسلامی در حوزه حقوق هستیم و برای این امر همه  شاخه های حقوقی را در نظر می گیریم تا به این نتیجه برسیم که چه نظام حقوقی جوابگو نیازهای ما است.

مثلا در قانون اساسی مبحث پیشگیری جرم مطرح شده اما اینکه به وسیله قوانین چگونه می خواهد این  پیشگیری انجام شود، قانون ساکت است، این را حقوقدانان اسلامی باید از قانون دریابند ما به دنبال این هستیم که بتوانیم چارچوب ها و اهداف کلی در پیشبرد اهداف اسلامی به کار ببریم در همین راستا تصمیم به تاسیس جبهه ای به نام  "جبهه پیشگامان حقوق اسلامی" گرفتیم.

موضوع فعالیت «جبهه پیشگامان حقوق اسلامی» در چه حوزه هایی است؟

جبهه مخالف ما جبهه قوی است که هر روز به بدنه نظام ضربه وارد می کند به طور مثال مجلس قانونی با زحمت نمایندگان  مجلس که عموما افراد حزب الهی هستند تصویب می کند،  وقتی این قانون اسلامی تصویب می شود خود به خود یک جریانهایی در بعضی از مناطق کشور به خصوص دانشگاهها برای تخریب قوانین اسلامی به وجود می آید، به فرض قانونی مطابق آیه های قران در خصوص سرپرستی کودکان مصوب می شود، خداوند در این زمینه در قران کریم آیاتی را به صراحت بیان کردند و به پیامبر دستور دادند که اینگونه عمل کن،  بعد در دانشگاهها کرسی آزاد اندیشی برای مقابله ها با آیه های قران گذاشته می شود.

در طرف سکولار برای تخریب ساختار حقوقی ایران اسلامی فعالیتهای چشمگیری صورت گرفته ولی در این طرف فعالیت قابل دفاعی انجام نشده.

ما در صدد این هستیم که با تشکیل این جبهه پاسخ های مناسب به کسانی که علیه نظام و لایت فقیه و این سیستمی که بر اساس اندیشه حضرت امام به وجود آمده بدهیم.

آیا این جریانات را برنامه ریزی شده ارزیابی می کنید؟

قطعا با آگاهی و با برنامه ریزی این جریانات در کشور به راه می افتد، چرا در مسائلی که  نیازهای عمومی کشور هستند فعالیتی انجام نمی شود؟ به طور مثال در نظام بودجه ریزی کشور به سبب اینکه این نظام قبل از انقلاب پایه ریزی شده ایراداتی وجود دارد چرا این افراد به دنبال  رفع  این ایرادات نمی روند ؟

قانون اسلامی تصویب می شود و همه ی آن حنجره های ساکت به مجلس شورای اسلامی حمله می کنند، این حنجره ها ساکت تنها بر علیه کسانی که  در  پیاده شدن قوانین اسلامی جدی هستند به صدا درمی آید و به این نهاد اصلی قانونگذاری در کشور حمله های ناجوانمردانه ای می شود. از کنار این توهین ها به نمایندگان مردمی که در نظام اسلامی خدمت می کنند نمیشود به راحتی گذشت.


از کجا مطمئن هستید که این اعتراضات برنامه ریزی شده صورت می گیرد؟

سوال این است که اگر این اعتراضات برنامه ریزی شده نیست،  پس چرا اینقدر ساماندهی و سازماندهی شده این اعتراضات صورت می گیرد؟
باید نگاه ویژه ای به این قضیه کرد که چرا دانشگاهها ما در کنار نظام حقوقی کشور نیستند و در صدد ضربه زدن به چارچوب های نظام حقوقی و قضایی هستند.

شما به عنوان جوانترین مسئول قشر بسیج چقدر در سازمانتان جوانگرایی انجام دادید؟

 بسیار زیاد.همین هفته  قبل همایشی در قم برای مسئولان کانون های سراسر کشور سازمان برگزار کردیم که متولیان این امر همه از تازه فارغ التحصیلان این رشته  که تازه  وارد سیستم ما شده بودند و این همایش را  با شدت و قوت را جوانان برگزار کردند، همچنین فکر می کنیم انگیزه جوانترها در رشته حقوق برای ساختارسازی و نظام سازی بسیار بیشتر از اساتیدی که  در مسیر تعلیم و تالیف قرار گرفته اند است و محافظه کاری باعث می شود،  شکاندن ساختارهایی که به نظام اسلامی ضربه می زنند برایشان سخت باشد.

سازمان بسیج حقوقدانان چه خدماتی را در زمینه حقوقی به مردم می دهد؟

مسائل حقوقی که مردم با آن درگیر هستند هزینه بر است و برای یک مشاوره حقوقی هزینه زیادی باید پرداخت کنند، یکی از خدماتی که در این سازمان ارائه می شود ارائه مشاوره و آموزش حقوقی رایگان به بسیجیان و آحاد مردم در پایگاههای بسیج و مساجد سراسر کشور است، این طرح به صورت آزمایشی در برخی از استان های کشور آغاز شده و ما برای گسترش این طرح به دنبال ساماندهی حقوقدانان بسیجی هستیم تا بتوانیم آموزش مسائل حقوقی را در سطح جامعه در سراسر کشور پیش ببریم.

هم اکنون هم دفتر حقوقی در سازمان بسیج تشکیل شده و انشاالله این دفاتر در سراسر کشور نیز تشکیل می شود.

تلاش ما این است که وقتی  یک بسیجی، مشکل حقوقی پیدا کرد به خاطر هزینه های بالای این موضوع سرگردان و یا حقش تضییع نشود.

در وهله اول به دنبال ایجاد شبکه تلفنی برای پاسخگویی تلفنی و در مرحله ی بعد در صدد ایجاد دفاتر سازمان بسیج حقوقدانان برای  پاسخ دهی حضوری در  سراسر کشور هستیم.

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.