این مطلب ۹ بار خوانده شده

امام جعفر صادق(ع) از هر فرصتی برای راه‌اندازی و توسعه نهضت علمی استفاده ‎کرد

امام جمعه بروجن گفت:امام جعفر صادق علیه السلام باوجود آزارهای امویان و عباسیان ازهر فرصتی برای راه‌اندازی و توسعه نهضت علمی خود استفاده می‎کردند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم (ع)؛ حجت‌الاسلام غلامعلی حسین‌نژادیان با تسلیت شهادت بنیانگذار فقه جعفری افزود:ترویج و شکوفایی فرهنگ دینی و مذهبی اولویت نهضت امام صادق علیه السلام بود.
وی ادامه داد: استفاده از علم بی کران امامت، تربیت دانش طلبان و بنیانگذاری فکری و علمی مذهب تشیع از ویژگی‌های بارز امام جعفر صادق علیه السلام است.
امام جمعه بروجن با اشاره به تعداد شاگردان امام صادق علیه السلام که به بیش از ۴ هزار تن می‎رسید، گفت: علم بی شمار امام صادق علیه السلام آن اندازه زیاد است که ابوحنیفه می‎گوید من هرگز فقیه‎تر از جعفربن محمد ندیده‎ام و او حتما داناترین امت اسلامی است.
حجت‌الاسلام حسین نژادیان ادامه داد: امام جعفر صادق با وجود آزارهای امویان و عباسیان از هر فرصتی برای راه‌اندازی و توسعه نهضت علمی خود استفاده می‎کردند.
امام جمعه بروجن با اشاره به اختناق و فشاری که در زمان امام جعفر صادق علیه السلام گفت: جریان نفاق، یکی از خطرناک‎ترین انحرافات صدر اسلام است، به طوریکه از اولین لحظات رحلت جانسور پیامبر اکرم صلوات الله علیه وآله وسلم تمام هجمه‌های منافقان به یک‌باره بر سر اهل بیت عصمت وطهارت علیهم السلام فرو ریخت.
وی با بیان اینکه عصر امام‌ صادق‌ علیه السلام یکى‌ از طوفانى‌ترین‌ ادوار تاریخ‌ اسلام‌ است، گفت: در این دوره از یک‌ سو اغتشاش‎ها و انقلاب‎هاى‌ پیاپى‌ گروه‎هاى‌ مختلف‌ وجود داشت و از سویی دیگر عصر برخورد مکتب‌ها و ایدئولوژی‌ها و تضاد افکار فلسفى‌ و کلامى‌ مختلف‌ بود.
حجت‌الاسلام حسین نژادیان اولویت نهضت امام صادق علیه السلام را ترویج و شکوفایی فرهنگ دینی و مذهبی دانست و افزود: برهمین اساس حرکت آن امام همام به سوی حرکتی علمی سوق پیدا کرد تا از این گذر علاوه بر پایان دادن به رکود و سکوت مرگبار فرهنگی، اختلاط و التقاط مذهبی و دینی و فرهنگی نیز زدوده شود.
وی تربیت مبلغان را از دیگر اقدامات حضرت امام صادق علیه السلام در راستای زدودن شبهات دین برشمرد و گفت: مبارزه با برداشت‎های سلیقه‌ای از دین از دیگر اقدامات امام صادق علیه السلام در مسیر مبارزه با انحرافات بود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.