این مطلب ۱۹ بار خوانده شده
شب خاطره ویژه كاروان صلح سوریه برگزار شد

امیرخانی: فضای دینی و مذهبی در سوریه دوباره جان گرفته است

رضا امیر خانی:۳ سال جنگ درکشور سوریه مانند كوره ای بوده است كه مردم این كشور در آن پخته شده اند و با فضای جدیدی آشنا شده و خو گرفته اند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع) به نقل از خبرگزاری بسیج،دویست و چهل و پنجمین برنامه «شب خاطره» حوزه هنری با حضور و خاطره گویی «زائران صلح سوریه»  در سالن اندیشه حوزه هنری برگزار شد. محسن مومنی شریف، مجتبی رحماندوست، علیرضا قزوه، حجت الاسلام زائری، بهروز افخمی، فرشته روح افزا، محمدحسین جعفریان، ناصر فیض، رضا امیرخانی، سلیم غفوری، محمدرضا شهیدی‌فر، فروز رجایی‌فر، محمد مرندی و روح الله رضوی در این مراسم حضور داشتند و خاطرات خود را از سفر به سوریه بازگو كردند.

رضا امیرخانی در این مراسم گفت: سوریه پیش از جنگ اگر چه كشوری بسته تر از لبنان بوده و نمی توانستیم به صراحت آن را یك كشور اسلامی تلقی كنیم، اما ۳ سال جنگ در این كشور مانند كوره ای بوده است كه مردم این كشور در آن پخته شده اند و با فضای جدیدی آشنا شده و خو گرفته اند.
وی ادامه داد: جنگ ۳ ساله در سوریه باعث شده مردم این كشور به دنبال هویت گم شده خود بگردند و یك رجعت به تاریخ و ملیت و اعتقادات و هویت خود داشته باشند. این فرصت بزرگی برای جمهوری اسلامی است.
این نویسنده با تاكید بر اینكه فضای دینی و مذهبی در سوریه دوباره جان گرفته است، افزود: دشمن می توانست كار سوریه را در طول ۳ هفته تمام كند، مانند كشورهایی كه با آنها این كار را كرد. این كاملا در سوریه هم امكانپذیر بود اما آنچه كه سوره را تا امروز نگه داشته است پایمردی ایران و برخی از همپیمانان سوریه بوده كه باعث شده هویت سوریه همچنان باقی بماند و این امر تاریخی تمدنی مهم و ارزشمندی است.
نویسنده «قیدار» اظهار كرد: حتی اگر همین امروز هم سوریه سقوط كند باز این به معنای آن است كه ما توانستیم یك پیروزی تمدنی بسیار بزرگ در برابر ۸۳ كشور دنیا كه در سوریه می جنگند به دست آوریم. زیرا ما در جهت و در نزدیكی آرمانهایمان می جنگیم و همچنان هم پایدار مانده ایم و این یك پیروزی است، اما غربیها كه با تكفیریها همدست شدند و می جنگند در جهت آرمانهایشان نمی جنگند. جنگ تكفیریها هم در جهت آرمانهای غربی ها نیست و اگر پیروز شوند به خاطر آرمانشان پیروز نشده اند.
وی خاطرنشان كرد: غربگرایان سوری پیش از جنگ به بشار اسد می گفتند كه اگر ارتباط او با غرب خوب بشود مشكلات سوریه حل خواهد شد، اما امروز آنها فهمیده اند كه همپیمانی با غرب و تن دادن به گروههایی كه از طرف غرب حمایت می شوند اصلا نتیجه خوبی در بر نخواهد داشت.
امیرخانی ادامه داد: این نكته برای ما كه در ایران زندگی می كنیم بسیار مهم است؛ اینكه بدانیم همپیمانی با غرب در مقابل جمهوری اسلامی اصلا به نتیجه نمی رسد و غربگرایی و سنگ غرب را به سینه زدن راه درستی نیست.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مبارزه با تكفیریها مسئله اصلی ما در جهان اسلام است، اما نكته اینجاست كه تكفیریها فقط در اهل سنت نیستند، شاید ما هم كه به وحدت مسلمانان و آموزه های مهم اسلام درباره وحدت عمل نمی كنیم جزئی از تكفیریها باشیم؛ وحدت كه امروز این همه روی آن تاكید می شود یك تاكتیك نیست بلكه این باطنی ترین موضوعاتی است كه در اسلام مطرح شده و باید به آن پایبند باشیم.
این نویسنده خاطرنشان كرد: ما مجبوریم همانطور كه اولیاء ما با اهل سنت رفتار می كردند، با اهل سنت رفتار كنیم اگر این كار را نكنیم یعنی آرمان تاریخی تمدنی جمهوری اسلامی را باور نداریم. علمای ما باید برای این مسئله برنامه ریزی و كار تربیتی انجام دهند.

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.