این مطلب ۱۵ بار خوانده شده
تحليل سخنان فرمانده نيروي قدس سپاه با موضوع جهان اسلام/

خوارج جهان اسلام را بشناسيد/ از فتواي «الله اكبر» تا ازدواج‌هاي چندساعته با زنان جوان

فتاواي شيخ عرعور معروف است؛ مثلا از هواداران خود خواست هر نيمه شب الله اكبر بگويند و تا ۴۰ شب مداومت كنند تا نظام سوريه سقوط كند. مخالفان به اين نسخه عمل كردند و ۴۰ شب را هم اجرا نمودند ولي نظام سقوط نكرد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع)، سردار سرلشكر قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در سخنراني تاريخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۲ به بررسي و تحليل اوضاع جهان اسلام و بايدها و نبايدها در اين حوزه پرداخت كه بخشي از اين سخنان مهم و راهبردي توسط «شاكر قواميان» كارشناس مسايل بين‌الملل مورد تحليل و تفسير قرار گرفته است.

«در همين اردوگاهي كه در آن آمريكا، رژيم صهيونيستي، تركيه و عربستان هستند، خوارج را به خوبي مي‌بينيم. غير از كفر و شرك و صهيونيسم. امروز ما در سوريه اينها (خوارج) را مي‌بينيم كه با الله اكبر سر مي‌برند. يك فردي آمد پيش من و گفت آقاي زرقاوي شب تا صبح قرآن مي‌خواند و گريه مي‌كرد و خودش يك جا ۱۲۰ نفر را سر مي‌برد!»

(سردار قاسم سليماني)

متن نظرات شاكر قواميان را در زير مي‌خوانيد.

استعمار انگليس با سياست مزورانه و تفرقه‌انگيز خود تلاش كرد كه انديشه‌هاي انحرافي وهابيت را در ميان اهل تسنن و فرقه بهائيت را در شيعيان ايجاد و تقويت كند تا بتواند منافع و امنيت خود را در سايه مديريت بحران و تفرقه در بين مسلمانان تامين نمايد.

بنابراين در طول سلطه بريتانيا بر كشور ايران عناصر بهائيت در حكومت از موقعيت ممتازي برخوردار بودند تا حدي كه در دوران محمدرضا پهلوي حكومت شاه به اراده آنها اداره مي‌شد.

خاستگاه گروه‌هاي تكفيري در جهان اسلام تاريخچه بلندمدتي دارد كه برخي از آنها به دوران اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهير شوروي برمي‌گردد.

آنچه مسلم است، به دنبال اشغال نظامي افغانستان از سوي شوروي سابق و آغاز جنگ آزادسازي افغانستان، كشورهاي عربي با مقدس خواندن اين جنگ، تبليغات وسيعي را عليه دولت شوروي و حكومت افغانستان به راه انداختند و در همين رابطه كمك‌هاي مالي و نظامي فراواني را به چريك‌هاي نظامي درگير جنگ ارائه كردند و نيروهاي متعصب و مذهبي زيادي از كشورهاي مختلف عربي در اين دفاع مقدس شركت كردند.

اين نيروها، بنيادگران تندرو از كشورهاي مصر، الجزاير، تونس، عربستان، فلسطين، يمن و افغانستان را شامل مي شدند. آنها شبكه‌اي را با عنوان «القاعده» تاسيس و با هدف گسترش فعاليت خود شعبه‌هايي را در سراسر جهان ايجاد كردند.

* سازمان القاعده

شكل‌گيري اين سازمان در اواخر ۱۹۸۰ ميلادي، توسط «اسامه بن لادن» و همراهانش انجام گرفت. آنها مسلمانان جهان را به احياي فريضه جهاد براي مبارزه با كفار و مشركان فرا مي‌خوانند و هدف غايي خود را احياي خلافت اسلامي و بازگرداندن مجد و عظمت گذشته مسلمانان اعلام مي‌كنند.

اسامه بن لادن

بن لادن فرزند يك ميليونر سعودي بود كه با تاثير از آموزه‌هاي اسلام سياسي كه امثال سيدقطب مطرح كرده بودند خانه و كاشانه خود را رها و ثروت خود را وقف مبارزه با دشمنان كرد و با حضور در افغانستان در سازماندهي مجاهدان، عملا وارد معركه نبرد با ارتش سرخ شوروي سابق شد.

به دنبال عقب‌نشيني شوروي از افغانستان در سال ۱۹۸۹، بن لادن در پي جبهه‌هاي جديدي رفت تا به زعم خود جهاد مقدس را ادامه دهد و براي اين كار سازمان القاعده را تشكيل داد.

در آن سازمان، اسامه بن لادن و هم پيمانانش از سازمان «الجهاد» مصر با مجاهدان مشهور به افغان‌هاي عرب، القاعده را در قالب سازمان‌هاي بزرگتر پيچيده‌تر به نام «جبهه جهاني عليه يهوديان و صليبي‌ها» سازماندهي مي‌كردند.

نقطه عطف تاريخ اين سازمان زماني بود كه جنگجويان عرب آن به افغانستان مهاجرت كردند و قبايل پشتون اين كشور ميزبان اين سازمان شدند.

قبايل پشتون بعدها در قالب حكومت طالبان، قدرت را در افغانستان به دست گرفتند و نظام بنيادگرا و مستبد آنها سپتامبر ۱۹۹۶ بر كشور افغانستان استيلا يافت و القاعده با حمايت همه جانبه طالبان (كه به مدت ۵ سال از سپتامبر ۱۹۹۶ تا دسامبر ۲۰۰۱ به طول انجاميد) توفيق يافت و توانست پايگاه‌هاي متعددي را در سراسر افغانستان داير كند.

با سقوط طالبان تداوم فرماندهي شبكه‌هاي زنجيره‌اي القاعده در سراسر جهان به صورت مخفيانه در بيش از ۶۰ كشور جهان داير گرديد.

* گروه طالبان

گروه طالبان در كشور افغانستان رشد و گسترش پيدا كرد. اين گروه عمدتا از اهالي مناطق پشتو زبان افغانستان‌اند كه در مدارس مذهبي پاكستان تحت نظر علماي اسلامي شاخه فضل الرحمن و سميع الحق مشغول به تحصيل بودند. گروه موصوف در سال‌هاي جهاد تحت همين عنوان فعاليت‌هاي محدودي در چند استان افغانستان خصوصا هلمند، قندهار و غور و ... داشتند.

احيا و سازماندهي مجدد اين گروه با تمهيدات قدرت‌هاي خارجي و توسط چند تن از مولوي‌هاي پشتو زبان (مولوي، عبدالرزاق و مولوي عبدالواحد) در كويته پاكستان به طور مخفي صورت گرفت.

نام اين گروه در دوازدهم اكتبر ۱۹۹۴ ميلادي براي نخستين بار روي تلكس خبرگزاري‌ها رفت و در سايه حمايت مالي و نظامي دولت پاكستان، آمريكا، عربستان سعودي و امارات متحده توانستند مناطق وسيعي را از دست دولت اسلامي افغانستان خارج كنند و به تصرف خود درآورند.

عربستان در پشتيباني از طالبان دو انگيزه اساسي داشت: نخست آنكه عربستان خود را از ام‌القراي جهان اسلام مي‌داند و مدعي است كمك به مسلمانان نوعي وظيفه ديني و الهي براي اوست.

انگيزه دوم رقابت با نفوذ رو به رشد ايران در افغانستان و آسياي ميانه و منزوي ساختن جمهوري اسلامي ايران است.

دولت عربستان در تاريخ ۲۶/۵/۱۹۹۷ به شكل صريح با به رسميت شناختن حكومت خودخوانده گروه طالبان سفارت رياض در افغانستان را تحويل آنها داد.

طالبان چندي بعد با تهاجم به قندهار و تصرف اين شهر رسما و در صحنه سياسي افغانستان اعلام موجوديت نمودند و با پشتوانه نظامي و تسليحاتي آمريكا و پاكستان در مدت بسيار كوتاه ولايات جنوبي غربي را به تصرف خود درآوردند و سپس پايتخت افغانستان را در ۲۶ سپتامبر ۱۹۹۶ اشغال كردند و تاسيس حكومت اسلامي را به نام امارات اسلامي افغانستان اعلام نمودند.

طالبان در حاكميت افغانستان مدعي اجراي شريعت بود. آنها همواره مواردي چون پوشيدن عمامه، تراشيدن سر و گذاشتن ريش را يكي از بزرگترين شعائر ديني به حساب مي‌آوردند و به محض مشاهده ارتكاب جرم و يا مظنون بودن فرد بدون بازخواست و فرصت دفاع به اجراي قصاص محكوم مي‌شد.

* سپاه صحابه

گروه سپاه صحابه يك گروه پيرو فرقه وهابيت است كه از حزب جمعيت علماي اسلام پاكستان منشعب شده است.

اين گروه در سال ۱۹۸۰ ميلادي توسط فردي به نام «حق نواز جهنگو» در شهر جهنگ (ايالت پنجاب) در زمان ضيا‌الحق تاسيس شد و به زودي در سراسر پاكستان گسترش يافت.

مراكز فعاليت اين گروه شهرهاي سيالكوت، فيصل‌آباد و جهنگ و... مناطقي هستند كه قبلا محل فعاليت فئودال‌هاي وهابي براي مبارزه با شيعيان بود اين گروه توسط عربستان پشتيباني مالي و سياسي مي‌شود.

از شعارها و اهداف تاسيس سپاه صحابه دفاع از احترام به صحابه و گرايش وهابيون و مبارزه با افكار شيعيان و به بهانه مخالفت با صحابه و انقلاب اسلامي ايران است.

تبليغات گسترده و اغوا كننده آنها و فعاليت‌هايي مانند آدم ربايي، سرقت مسلحانه، ترور و كشتار دسته جمعي (بمب‌گذاري) و اعمال وحشيانه ديگر موجب ايجاد وحشت و دلهره در ميان شيعيان مي‌شد و سرانجام در ۶ اكتبر سال ۲۰۰۳ اعظم طاق به قتل رسيد.

قلعه‌هاي نظامي و سنگرهاي اين گروه بيشتر در نواحي جنوب پاكستان در منطقه مركزي و پرجمعيت پنجاب و مرزهاي كراخي واقع شده و تعداد دفاتر و مراكز فعاليت اين گروه به ۵۰۰مركز بالغ مي‌شود و در هر بخش از استان ايالت پنجاب شاخه‌اي از اين گروه وجود دارد و در كشورهاي خارجي نيز مراكزي براي فعاليت خود داير كرده‌اند، كشورهاي چون امارات متحده عربي، عربستان سعودي، بنگلادش، كانادا و...

بسياري از حوزه‌هاي علميه و مدارس در ايالت پنجاب توسط اين گروه اداره مي‌شود.

مولانا جهنگو در سال ۱۹۹۰ به قتل رسيد. او در همان سال در انتخابات شوراي ملي شركت كرد ولي راي نياورد.

گروه سپاه صحابه توسط طالبان حمايت مي‌شوند. اعظم طارق از رهبران نيز آشكارا حمايت خود را از رهبر گروه طالبان اعلام كرد او نيز به شدت با قوانيني چون تحريم تلويزيون موافقت مي‌كرد. اعظم طارق متهم شد كه حدودا ۱۰۳ مورد رهبري ترور مقامات شيعيان را بر عهده داشته است.

* گروه داعش

اين گروه يكي از شاخه‌هاي القاعده به حساب مي‌آيد و به صورت غيررسمي از القاعده جدا شده و مستقل عمل مي‌كند كلمه داعش (دولت اسلامي عراق و شام) است.

ريشه اين گروه به تشكيلاتي با شعبه‌اي از القاعده باز مي‌گردد و رهبري آن بر عهده ابومصعب زرقاوي اردني تبار عرب بود.

ابومصعب زرقاوي

او در اشغال كشور افغانستان توسط شوروي حضور داشت و همراه داوطلبان عرب به آنجا رفت و با روس‌ها وارد جنگ شد اما به تدريج تشكيلاتي راه انداخت كه نسبت به گروه مجاهدين افغانستان مستقل عمل مي‌كرد و بعدها به عنوان القاعده مطرح شد.

در آن زمان بن لادن و ايمن الظواهري و ابومصعب زرقاوي كنار يكديگر قرار گرفتند. زرقاوي يك خيمه جداگانه داشت و در افغانستان به شامي‌ها معروف شده بود.

زرقاوي به شدت انسان خشني بود كه به راحتي دست به جنايت مي‌زد و در راه جهاد هيچ خط قرمزي را براي خود متصور نمي‌شد.

بعد از آنكه حكومت صدام سقوط كرد، زرقاوي به سرعت خود را به آنجا رساند و شاخه جديدي از القاعده را در آنجا تاسيس كرد.

نمونه اي از جنايات گروه داعش

اين مسئله كه با اشغالگران مبارزه مي‌كردند از سوي جوانان عراقي مورد استقبال قرار گرفت و حتي از كشورهاي ديگر بسياري راهي عراق شدند و اين اتفاق موجب شد كه زرقاوي به يك قدرت در عراق تبديل شود.

بعد از اين اتفاقات در عراق بتدريج اقدامات وي روابط ميان او و بن لادن را تيره و تار كرد.

زرقاوي به هيچ عنوان تمايلي به قبول دستورات و برنامه‌هاي بن لادن نداشت و همان گونه كه تشخيص مي‌داد عمل مي‌كرد. زرقاوي از فرامين القاعده سرپيچي كرد تا اينكه توسط نيروهاي آمريكايي كشته شد.

* جبهه النصره

اين گروه كه در ژانويه سال ۲۰۱۲ اعلام موجوديت كرد، به عنوان قوي‌ترين گروه القاعده در سوريه مشغول فعاليت بود و رهبر آن ابومحمد الجولايي است.

الجولايي طي پيامي اعلام كرد كه او و همراهانش تنها چند ماه بعد از آغاز بحران سياسي در سوريه از ميدان جهادي ديگري به اين كشور آمدند تا به مردم شرق مديترانه در برابر بشار اسد كمك كنند در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۲ سايت انصار المجاهدين كتابچه‌اي درباره جبهه النصره با عنوان جبهه النصره چه كساني هستند منتشر كرد اين كتابچه آنها را چنين توصيف مي‌كنند.

جبهه مقدسي كه بهترين مجاهدين را از گوشه و كنار زمين در گروه واحد در شرق مديترانه گرد هم آورده است تا بشار اسد منفور و سربازانش را از بين ببرند و حكومت خدا را در شرق مديترانه ايجاد كنند. اهداف جبهه از اين جهاد اين است كه كل سيستم حكومتي را تغيير دهد و عدالت،‌ آزادي و برابري را در كشور برقرار نمايد. همان گونه كه خداوند دستور داد نه آن گونه كه غرب ترويج مي‌كند.

اين جبهه اختلافات زيادي با گروه‌هاي ديگر معارض در سوريه مثل جيش الحُر دارد. آنها اخوان المسلمين را اخوان الشياطين و فرصت طلب مي‌خوانند و آنان را به همكاري با غرب و رژيم صهيونيستي متهم مي‌كنند.

* نقش فتاواي علماي وهابي در ظلم و جنايت عليه مسلمانان

صدور فتاواي علماي وهابي غيرانساني است و به جنايات القاعده و گروه‌هاي تكفيري مشروعيت مي‌بخشد و در حالي كه هيچ گونه مطابقت با شريعت اسلامي و قران كريم ندارد بلكه مغايرت اساسي هم دارد.

بالاترين حدود در شرع اسلامي شلاق و بالاترين حد در وهابيت زنده زنده پوست كندن است. همچنين وهابي‌هاي تكفيري اعتقاد دارند اگر در كشورهاي اسلامي گناهي صورت گيرد تبديل به بلاد كفر مي‌شود و مي‌توان با آنها جنگيد تكفير كردن توسط وهابي‌ها ضربه زدن به اسلام است آنها از ايجاد كشتار در ميان مسلمانان دو هدف را پيگيري مي‌كنند.

* درگيري داخلي بين شيعه و سني

منحرف كردن توجه مسلمانان به دشمن خارجي در ادامه بعضي از اين مفتي‌ها را معرفي مي‌كنيم.

* شيخ يوسف القرضاوي

قرضاوي در تاريخ ۹/۹/۱۹۲۶ ميلادي در مصر متولد شد و حفظ قرآن كريم را تا ۱۰ سالگي تمام كرد. سپس وارد دانشگاه الازهر شد در سال ۱۹۵۳ مدرك عالي دانشكده اصول دين و در سال ۱۹۵۴ مجوز تدريس را در اين دانشگاه دريافت كرد و در سال ۱۹۶۰ مدرك كارشناسي را دريافت و در سال ۱۹۶۰ مدرك كارشناسي ارشد مطالعات عالي علوم قراني و سنت در سال ۱۹۷۳ مدرك دكتراي خود را با رتبه عالي از دانشكده اصول دين دريافت نمود و سپس رياست اتحاد جهاني علماي اسلام را بر عهده گرفت.

قرضاوي فتاوايي را نيز مطرح كرده كه هم در ميان اهل سنت و هم در ميان شيعيان با انتقادات شديدي مواجه شد كه از جمله مي‌توان به حرمت زيارت قبور امامان و صالحان اشاره كرد.

وي اعلام كرد كه علوييون و نصريه كافرتر از يهود و نصارا هستند و در گفت‌وگو با شبكه العربيه حزب‌الله را حزب‌الشيطان و الطاغوت خواند.

* شيخ عدنان بن محمد عرعور

متولد ۱۹۴۸ در حماه سوريه است كه نسبت خانوادگي او را به شمال جزيره العرب از قبيله‌اي به نام عنزه مي‌دانند. وي در عربستان آموزش ديده و استاداني چند داشته كه مشهورترين آنان بن‌باز مفتي مشهور و معلوم الحال وهابي بوده است.

وي با انتقاد از تشيع بر اساس مباني جريان وهابيت تكفيري عربستان توانست براي خود شهرتي نسبي كسب كند و در اين دوره جايزه بين‌المللي نايف بن عبدالعزيز را هم به دست آورد. عرعور مشرب فقهي خاصي ندارد و فتاوايش به تصريح مريدان و شاگردان، از مبناي خاصي پيروي نمي‌كنند.

وي حضوري نسبتا فعال در شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني و ماهواره‌هاي صفا، وصال، بيان سوريا الشعب و رشد كه از لندن پخش مي‌شوند دارد.

فتاوي وي معروف است مثلا او از هواداران خود خواست تا نيمه شب هر شب الله اكبر بگويند و تا ۴۰ شب مداومت كنند تا نظام سوريه سقوط كند مخالفان به اين نسخه عمل كردند و ۴۰ شب را هم اجرا نمودند. ولي نظام سقوط نكرد.

پس از نسخه الله اكبر، شيخ عرعور نسخه «قابلمه كوبي» را تجويز كرد و از هواداران خود خواست تا در اوايل بحران در سوريه در بالكن‌هاي منازل خود يا در خيابان‌ها بر پشت قابلمه‌ها بكوبند و بيشترين سر و صدا توليد كنند و به آنها وعده كرد كه اين سر و صدا در سرنگوني نظام سوريه تاثير خواهد داشت. اين فتاوي باعث شد هواداران او را مسخره كنند و از او يك دلقك بسازند.

* محمدالعريفي

محمدبن عبدالرحمن العريفي مبلغ و عالم جوان سعودي است كه ۱۵ جولاي ۱۹۷۰ در شهر دمام واقع در استان شرقي عربستان به دنيا آمد.

ليسانس خود را در سال ۱۹۹۱ در رشته اصول از دانشگاه امام محمد سعود رياضي و فوق‌ليسانس خود را در سال ۱۹۹۶ در اصول دين با گرايش عقيده مذاهب معاصر از همين دانشگاه دريافت نمود. عنوان پايان نامه وي پژوهش و بررسي «الكافيه الشافيه في الانتصار الفرقه الناجيه ابن قيم» بود كه با رتبه ممتاز دفاع كرد و توانست در سال ۲۰۰۲دكتراي خود را در اصول دين گرايش عقيده و مذاهب معاصر از همان دانشگاه محمد بن سعود دريافت كند.

عريفي تاكنون فتواهاي عجيب و غريب صادر كرده است كه جنجالي‌ترين فتواي وي همان است كه به شورشيان سوريه اجازه مي‌دهد تا با زنان ازدواج كوتاه و چند ساعته داشته باشند. در اين فتوا گفته است كه بهترين جهادها جهاد نكاح است.

وي همچنين در اين فتوا بهشت را به آن دسته از زناني كه به اين نوع ازدواج با نظاميان رضايت مي‌دهند وعده داده است.

اين گونه زنان بدون اينكه عده نگاه دارند و نيز حتي زنان شوهر دار نيز منعي وجود ندارد تا بدين وسيله همگي به بهشت بروند.

منبع: پایگاه اینترنتی بسیج

انتهاي پيام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.