این مطلب ۲۰ بار خوانده شده
در برنامه گفتگوي خبري شبكه ۲ سيما

صالحي: غرب مي‌خواهد اجماع داخلي ما را از بين ببرد / برخي نقدها به جزئيات توافق ژنو وارد است

رئيس سازمان انرژي اتمي جمهوري اسلامي ايران در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبكه ۲ سيما حاضر شد و به سوالاتي در خصوص آغاز اجراي توافق ژنو پاسخ گفت.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع)، علي اكبر صالحي، معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي كشورمان در شامگاه اولين روز آغاز اجراي برنامه اقدام مشترك در برنامه گفتگوي خبري شبكه ۲ سيما حاضر شد و به سوالاتي در خصوص اجراي توافق ژنو پاسخ گفت.

علي اكبر صالحي در اين برنامه تلويزيوني ضمن تبريك ماه ربيع‌الاول و هفته وحدت ابراز داشت: بر اساس برنامه اقدام مشترك يك‌سري اقدامات را ما بايد انجام مي‌داديم و يكسري را آنها. اقدامات ما در دو بخش غني‌سازي و رآكتور آب سنگين اراك بود. در خصوص غني‌سازي پذيرفتيم براي شش ماه از توليد اورانيوم ۲۰ درصد پرهيز كنيم و براي اين كار بايد اتصال آبشارها را مهر و موم مي‌كريم كه ابتدا در نطنز و سپس در فردو انجام شد. در خصوص آب سنگين قرار بر اين شد كه آب سنگين به رآكتور اراك منتقل نشود كه البته اكنون اصلا وقت آن نيست. ديگر اينكه سوخت به اين مجتمع منتقل نشود كه آن هم ضرورتي نداشت. بازرسان از انبارهاي رآكتور آب سنگين اراك بازديد كردند.

وي افزود: در اصفهان اورانيوم UF6 غني شده است كه نگهداري آن مشكل است. قرار شد نصف آنها به اكسيد اورانيوم تبديل شود كه به هر حال بايد اين كار مي‌كرديم و نصف ديگر را بايد رقيق كنيم. ما توجيهي براي رقيق كردن نمي‌ديديم اما آنها اصرار كردند و مي‌خواستند به اين وسيله به افكار عمومي خود القا كنند كه از ايران امتياز گرفته‌اند. اين حدود ۴۰۰ كيلو اورانيوم ۵ درصد توليد خواهد كرد.

رئيس سازمان انرژي اتمي ضمن توضيح در خصوص برخي واژگان فني نظير «آبشار» كه مجموعه ۱۶۴ سانتريفيوژ است ابراز داشت كه در ماه مجموعا ۱۵ كيلوگرم اورانيوم ۲۰ درصد توليد مي‌شد. وي تعليق اين امر را به معناي عدول از حق غني‌سازي ندانست و اين اقدام را يك اقدام داوطلبانه خواند.

وزير امور خارجه سابق كشورمان اضافه كرد: در حالي كه تنها ۶ آبشار در حال توليد ۲۰ درصد بودند ۹۰۰۰ سانتريفيوژ مشغول توليد ۵ درصد بودند. اساس غني‌سازي ايران غني‌سازي ۵ درصدي است و براي ۳ تا ۴ سال سوخت ۲۰ درصد انباشته كرده‌ايم. اگر ۲۰ درصد را تعليق كرده‌ايم چيزي از دست نداده‌ايم.

صالحي با اشاره به وجود ۱۲ آبشار در فردو ابراز داشت كه اين آبشارها از دولت قبل هم بر مبناي تصميم سياسي كار نمي‌كرده‌اند. در نطنز هم قريب به ۱۰۰۰ سانتريفيوژ نسل جديد داريم كه به آنها گاز تزريق نشده است.

وي همچنين در اين خصوص كه گفته مي‌شود ۷۰ درصد سانتريفيوژهاي فردو متوقف مي‌شوند، ابراز داشت كه نمي‌داند اين درصد چگونه محاسبه شده است؟

صالحي با اشاره به رآكتور آب سنگين اراك ابراز داشت كه كار اين رآكتور هنوز تمام نشده و كارهاي زيادي براي تكميل آن باقي مانده است. وي مجموعه اراك را به دو بخش كارخانه آب سنگين اراك و رآكتور آب سنگين اراك تقسيم كرد و گفت اولي مدتي است كه كار مي‌كند اما دومي هنوز مدتي تا به كار افتادنش مانده است. تا آن زمان فاصله دو تا سه ساله داريم و چيزي در اين ۶ ماه از دست نمي‌دهيم. برخي از كارهايي كه پذيرفته‌ايم انجام ندهيم اصلا در اين شش ماه جاي انجام دادنشان نبود.

رئيس سازمان انرژي اتمي افزود كه ايران فرآوري را به صورت آزمايشگاهي در سال ۲۰۰۰ انجام داده و خود اعلام كرده كه ديگر نيازي به بازفرآوري ندارد. بازفرآوري يعني جداسازي عناصري كه به صورت واكنشي در سوخت هستند. وقتي اورانيوم يك سال در رآكتور آب سنگين بماند مي‌توان پلوتونيوم ۲۳۹ را از آن جدا كرد و ما بالقوه مي‌توانيم اين كار را بكنيم اما نيازي به اين كار نداريم.

وي تصريح كرد كه سر و صدايي كه غربي‌ها در خصوص رآكتور اراك به راه انداخته‌اند از نظر علمي بي‌اساس است. درست است كه سوخت رآكتور پلوتونيوم ۲۳۹ توليد مي‌كند اما عناصر همزاد هم توليد مي‌شود و جداسازي آنها پروسه‌اي مشكل است و در فضاي عادي مثل نطنز ممكن نيست بلكه محفظه‌هاي بسيار پيچيده‌اي احتياج دارد. ما از حق بازفرآوري عدول نكرده‌ايم اما داوطلبانه گفته‌ايم كه مثلا بيش از ۵ درصد غني‌سازي نمي‌كنيم و اگر به بيش از آن نياز داشتيم بايد براي ما تامين كنند. اگر تامين نكنند مثل ۲۰ درصد توليد مي‌كنيم.

وي ضمن اشاره به جدا شدن آبشارها تاكيد كرد كه تنها ظرف چند ساعت اين آبشارها مجددا قابل اتصال هستند و نمي‌توان چنين چيزي را Dismantle كردن ناميد. صالحي به اين نكته هم اشاره كرد كه عمليات ترقيق نيمي از سوخت ۲۰ درصد كشور در نطنز انجام خواهد شد.

معاون رئيس‌جمهور با اشاره به تعيين سطح بحراني براي اورانيوم ۲۰ درصد ايران ابراز داشت كه غرب با اين كار قصد داشت كه مطمئن شود اگر ايران بخواهد توليد سلاح هسته‌اي بكند، زمان بيشتري مصرف مي‌كند و اين در حالي است كه ايران بر اساس فتواي مقام معظم رهبري هيچگاه قصد توليد سلاح هسته‌اي ندارد.

وي تاكيد كرد: «من اين قول را به مردم مي‌دهم كه مسئولين در چارچوب تامين منافع ملي در چارچوب عزت، حكمت و مصلحت عمل مي‌كنند و اين تصميمات شخصي نيست.»

صالحي بار ديگر با اشاره به نوع توافق ايده‌آل و ايده‌آل نبودن توافق ژنو ابراز داشت كه تا به امروز دست برتر با ايران بوده و صهيونيست‌ها از اين توافق بسيار نگران هستند.

وي خاطرنشان كرد كه غربي‌ها اكنون تلاش مي‌كنند كه اجماع داخلي ما را از بين ببرند و الان جاي متفرق شدن ما نيست. ما بايد در جهت اجماع برويم اما اين در جهت نقد نشدن نيست. برخي از نقدها كه انجام شده وارد است و بايد حواسمان باشد كه كمتر اشتباه كنيم. اگر نقدها در جهت اصلاح امور باشد حتما مثبت است.

صالحي از گروه مذاكره‌كننده تشكر كرد و ابراز داشت كه با موافقت رئيس‌جمهور سازمان انرژي اتمي توانست تعداد كارشناسان خود را در تيم مذاكره‌كننده افزايش دهد و همين تيم فني توانست يك سانتريفيوژ جديد را به عنوان حق تحقيق و توسعه اضافه كند.

رئيس سازمان انرژي اتمي افزود كه بر اساس حق تحقيق و توسعه ايران روي تمام سانتريفيوژهاي جديد مي‌تواند كار كند اما براي توليد نمي‌تواند از آنها استفاده كند اما آنها را مي‌تواند تست كند.

صالحي تصريح كرد كه برخي از مفادي كه در توافق ژنو آمده است زيرمجموعه پروتكل الحاقي است. فرق است بين بازديد و بازرسي و بازرسان آژانس تنها بازديد مي‌كنند.

وي با اشاره به توافق ۶ بندي با آژانس آن را در راستاي تلطيف فضا دانست و ابراز داشت كه طبق توافق جاري پادمان نسبت به اين اقدامات تعهدي نداشتيم. انعكاس اين اقدامات ايران در گزارش اخير آمانو انعكاس مثبتي بود.

ايران در سال ۲۰۰۳ توانست از طريق ليزر هم اورانيوم را غني‌سازي كند اما خود داوطلبانه آن را كنار گذاشت و غني‌سازي از طريق سانتريفيوژ را انتخاب كرد.

وي ادامه داد كه اقدامات سازمان انرژي اتمي بر مذاكرات با ۱+۵ سايه انداخت و فضا را مثبت كرد.

صالحي تصريح كرد كه شتاب پيشرفت ايران اكنون شتاب خوبي است. ما الان در مرحله‌اي هستيم كه با اقتدار بگوييم جمهوري اسلامي ايران به بركت بچه‌هاي توان‌مند خود به دست‌آورد بزرگي دست يافته است. اكنون شتاب كميتي نداريم و قصد داريم كيفيت سانتريفيوژها را بالا ببريم. بايد كيفيت را آن قدر بالا ببريم تا تعداد سانتريفيوژهايي كه از رده خارج مي‌شوند را كمتر كنيم.

وي ماموريت اصلي سازمان انرژي اتمي را ساخت نيروگاه هسته‌اي دانست و بقيه اقدامات را در راستاي همين ماموريت عنوان كرد.

صالحي در بخش پاياني سخنان خود افزود كه دكتر روحاني دستور داده‌اند كه بودجه ساخت نيروگاه دوم بوشهر در سال ۹۳ تامين شود كه همراه با آب‌شيرين كن است و سال آينده كلنگ نيروگاه دوم را در بوشهر خواهيم زد و بعد هر دو سال كلنگ نيروگاه بعدي را مي‌زنيم.

انتهاي پيام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.