این مطلب ۱۹ بار خوانده شده
از هتک حرمت تا سرکوب؛

۲۰۱۳ سال فاجعه بار خبرنگاران در رژیم صهیونیستی

سال ۲۰۱۳ زنجیره ای ۲۳۲ حلقه ای از هتک حرمت، خشونت، دستگیری و سرکوب خبرنگاران را در سرزمین اشغالی از سوی رژیم صهیونیستی ثبت کرد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع)، شبکه فلسطین الیوم با استناد به گزارش صادره از بخش پیگیری و رصد وزارت اطلاع رسانی فلسطین خبر داد: رژیم اشغالگر قدس در طول سال ۲۰۱۳ به ۲۳۲ مورد تخلف و اقدام ضد بشری علیه خبرنگاران پرداخته است؛ اعمالی از قبیل برخورد فیزیکی، هدف گلوله جنگی و گاز سمی قرار دادن و دستگیری.

این گزارش تصریح می کند که خشونت و زیر پا گذاشتن حقوق انسانی خبرنگاران از سوی رژیم صهیونیستی همچنین شامل ممانعت از فعالیت برخی خبرنگاران و اهالی مطبوعات، ممانعت از پوشش دهی اخبار مربوط به شهرکسازی های اسرائیل، ممنوعیت فعالیت های مطبوعاتی در زمینه حمایت از مسجد الاقصی و همچنین برخورد با خبرنگارانی می شود که با اسرای فلسطینی همراهی کرده و اخبارشان را پوشش داده اند، به ویژه آن دسته از اسرایی که اعتصاب غذا کرده اند و رسانه هایی که اخبار مذکور را پوشش داده اند.

در این گزارش تاکید شده است که دستگیری روزنامه نگاران در سال گذشته تبدیل به رویه ای معمول در سرزمین های اشغالی شده بود؛ به گونه ای که ۸۷ مورد دستگیری اهالی مطبوعات در میان سکوت کشورهای غربی در قبال اقدامات ضد بشری اسرائیل انجام شد. هر چند برخی از این روزنامه نگاران بعد از مدتی آزاد شدند اما همچنان ۱۴ خبرنگار دیگر در بند رژیم صهیونیستی هستند.

۱۲۱ روزنامه نگار و تصویربردار در سال ۲۰۱۳ در کرانه باختری و قدس هدف  شلیک گلوله و ضرب و شتم نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی قرار گرفتند. دشنام های مکرر و همچنین تهدید خبرنگاران به قتل به ویژه از طریق شبکه های اجتماعی به شدت در رژیمی که ادعا می کند تمدنی غربی در منطقه ای عربی و خاورمیانه ای است، رواج دارد.

ده ها منزل اهالی مطبوعات در سال گذشته به وسیله نیروهای اسرائیلی اشغال و ابزار های کار آنان مانند دوربین ها، تلفن های همراه و رایانه هایشان تخریب شد.

۱۰ روزنامه نگار نیز ممنوع الفعالیت و ممنوع السفر شدند.

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.