این مطلب ۱۷ بار خوانده شده
پس از ۵ روز مذاکرات نفس گیر اتفاق افتاد

توافق ایران و ۱+۵ بر سر "پذیرش حق غنی سازی ایران"

پس از ۵ روز مذاکره بین ایران و گروه ۱+۵ سرانجام توافق بین ایران و گروه غربی حاصل شد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمربنی هاشم(ع)، شهر ژنو که از روز چهارشنبه ۲۹ آبان برای سومین بار میزبان مذاکرات ایران و گروه ۱ ۵ بود، اینک به میزبانی خود خاتمه می دهد.

این گفتگوها پس از ۵ روز مذاکرات نفس گیر شبانه روزی بالاخره به توافق ایران و ۱ ۵ منتهی شد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری گفت: در اول مسیر هستیم این راه به طور جدی ادامه یابد نیازمند همدلی و همبستگی ملی هستیم.

وی درباره پروتکل الحاقی نیز عنوان کرد: در مرحله نخست درباره پروتکل بحثی نمی کنیم، تصمیم گیری درباره پروتکل در دست مجلس است. همکارهای با آژانس ادامه می یابد. حوزه های همکاری را با آژانس گسترش می دهیم که برخی نگرانی ها رفع شود.

"وی در توضیح جزییات این توافقنامه که در یک بازه زمانی مشخص می باشد گفت: این یک برنامه عملی است که در چهار صفحه است و در سه مرحله تدوین شده: اهداف، اقدامات متقابل اولیه و گام نهایی. هم در قسمت اهداف و  هم در بخش گام نهایی برنامه غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شده است."

وی درباره ضمانت اجرایی برای این توافقنامه گفت: "ضمانت اجرایی شامل یک کمیسیون مشترک ایران و ۱ ۵ است که نسبت به اجرای توافق نظارت می‌کند. این یک قدم شش ماهه است و ما این گام را به عنوان یک هدف مقطعی شروع نکردیم بلکه بلند مدت است.  تمامی اقداماتی که در گام اول انجام می شود، قابل بازگشت هستند در صورتی که ما بدقولی و نقض عهد از طرف مقابل ببینیم امکان بازگشت وجود دارد، البته ساز و کار رسیدگی که در توافق دیده شده را هم استفاده خواهیم کرد. این به معنای آن نیست که اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرد، ما یک طرفه به این توافق عمل کنیم. "

"ما با هدف رسیدن به یک راه‌حل جامع وارد این روند شدیم و این آمادگی را داریم که اگر خدایی نکرده به این نتیجه برسیم که طرف مقابل نمی‌خواهد از این فرصت استفاده کند برگردیم. من به این باور رسیدم که طرف مقابل همه راه های غلط را طی کرده و باید از روشی صحیح استفاده کندکه از مسیر انتخابات اخیر باز شده. من همانطور که بارها گفتم، حق غنی سازی ایران در معاهده منع گسترش یک حق مسلم است و این سند هم غنی سازی را به رسمیت می شناسد."

"کشورهایی که فشارهایی را بر مردم ایران به خاطر این حق وارد کرده بودند باید این فشارها را متوقف کنند. برنامه غنی سازی ایران همیشه ادامه دارد این برنامه بدون فشار بین المللی است و هیچ کس نمی تواند این برنامه را متوقف کند."

"مرحله اول اقدامات قابل بازگشت است. تحریم ها کاهش می‌یابند و تحریم جدیدی اضافه نمی شود. ما لغو همه تحریم ها را خواستار هستیم، البته در یک برنامه بلند مدت من از همه می‌خواهم که حتما تلاش کنند که فضاسازی رسانه‌ای صورت بگیرد. این تلاش‌ها به خاطر این است که ما در هفته های اخیر در فشارهای تبلیغاتی بودیم و در برخی کشورهای غربی گروه های فشار نقش عمده ای دارند."

وی در ادامه گفت: "سند نسبت به هفته قبل تغییری نکرده.  همانی سندی است که خودشان می گفتند معامله قرن است. مقاومت مردم برخلاف اینکه دیگران نمی‌خواستند، به نتیجه رسیده است. آنچه که نتانیاهو را عصبانی کرده است، همین است."

وی درباره سند توافقات و نیز اظهارات جان کری درباره عدم شناسایی حق غنی‌سازی ایران گفت: "سند هم منتشر خواهد شد. من کاری به اظهارات دیگران ندارم. آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند که حقی به نام غنی‌سازی را به رسمیت نمی‌شناسند بلکه برنامه‌ها را به رسمیت می‌شناسند."

"تفسیر آمریکا از ان‌پی‌تی مورد قبول جامعه بین المللی نیست و همیشه آمریکایی‌ها تفسیرهای منحصر به فردی از قوانین دارند.  ما نمی خواهیم کسی این احساس را داشته باشد که برنامه هسته‌ای ایران اهداف غیر صلح آمیز دارند.  براساس سندی که ما توافق کردیم برخی تحریم ها کاملا برداشته می شوندتحریم طلا، پتروشیمی، خودرو، فلزات گرانبها کاملا برداشته می شوند. برخی تحریم ها هم افزایش پیدا نمی کند امکانات دسترسی ایران به امکانات بانکی فراهم می شود.  منابع مالی هم آزاد می‌شوند." 

وی در پاسخ به سؤالی درباره پروتکل الحاقی گفت: "در مرحله نخست درباره پروتکل الحاقی بحثی نمی کنیم. البته کل پروتکل منوط به تصمیم مجلس است بدون آن هیچ اقدامی صورت گرفته نمی شود همکاری با آژانس و شفافیت ادامه پیدا می کند.

وی افزود: تحریم بیمه نفت کش‌ها و انواع بیمه‌ها نیز لغو خواهد شد. در نطنز و فوردو تعدادی سانتریفیوژ دست نمی‌خورد و غنی سازی اورانیوم ۵ درصد حفظ می شود. ۲۰۰ درصد هم تبدیل به سوخت خواهد شد.

ظریف همچنین در پاسخ به خبرنگار تسنیم گفت: مذاکرات ما منحصر به بحث هسته ای بوده و تحریم های بانکی فشارهای حوزه معاملات بانکی بوده که خیلی از این تحریم ها کاسته می‌شود و در برخی موارد امکان نقل و انتقال فراهم می شود.

وی همچنین تاکید کرد که از قبل از سال مسیحی لغو تحریم ها آغاز خواهد شد. وی گفت: ما به سمت حل مشکل باید پیش برویم و از اینکه اظهار نظراتی صورت بگیرد باید بدانیم که ما تاریخ پرتنشی با آمریکا داشتیم.

ظریف در ادامه تاکید کرد که مردم ما هیچ اعتمادی به دولت آمریکا ندارد و دولت اوباما باید تلاش کند که به این بی اعتمادی دامن نزند چرا که زمان امتحان فرا رسیده است و آن فرصتی است برای غرب که اعتماد مردم ایران را بازسازی کند و امریکا هم از این فرصت استفاده کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین گفت: اگر قدرت ایران در منطقه و دنیا را ببینند باید بدانند که مردم ایران با فشار تحریم تطمیع و تهدید مقابله می‌کنند. مردم ایران همیشه ایستادگی کرده‌اند و امروز این ایستادگی به نتیجه رسیده است. امروز پذیرفتند که هر راه حلی باید منجر به غنی سازی در داخل شود. هیچ برنامه ای از حوزه هسته ای تعطیل نخواهد شد.

ظریف این دستاورد را حاصل مقاومت مردم دانست و  گفت: ما فقط یک کار فنی انجام دادیم. این دستاورد مردم را دست کم نگیرند و حتما این دستاورد پایان مناسبی است برای بحرانی که  بی‌جهت برای ما درست کردند. مردم با مقاومت خودشان نشان دادند که تحریم و تحقیر و فشار راه به جایی نمی‌برد و دنیا ناگزیر خواهد بود که با مردم ایران از در تحریم وارد نشوند.

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.