این مطلب ۲۱ بار خوانده شده
مدیر کل گمرک استان چهارمحال وبختیاری /

اقتصاد مقاومتی یک ایده نوینی است که باید به مرور زمان نهادینه شود.

مدیر کل گمرک استان چهارمحال وبختیاری گفت: اقتصاد مقاومتی یک ایده نوینی است که باید به مرور زمان در کشور نهادینه شود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع) ؛ حمیدرضا خبیر در گفتگو با خبرنگار ما گفت: اقتصاد مقاومتی موضوعی است که رهبر گرانقدر انقلاب اسلامی برای اولین بار در سال های ۸۹ و ۹۰ به عنوان یک مبحث جدید در حوزه اقتصاد نه تنها در کشور ایران بلکه در حوزه  اقتصاد جهان مطرح کردند.

هدف اقتصاد مقاومتی رقابت با ساختارهای نادرست اقتصاد جهان است .

خبیر افزود: اقتصاد مقاومتی دیگر رویه های اقتصاد حاکم بر دنیا متفاوت است و می خواهد با ساختارها و رویه های ناکارآمد موجود در جهان رقابت کند.

مدیر کل گمرک استان چهارمحال وبختیاری خاطرنشان کرد: کشور ایران به عنوان مرکز ایده و طرح جدید اقتصاد مقاومتی باید برای رسیدن به یک اقتصاد پایدار و رقابتی  راه حل ها و مسیر های صحیح را انتخاب کند تا بتواند بهترین الگو برای اقتصاد دیگر کشور ها باشد .

حمید رضا خبیر ادامه داد: امروزه ایران در مسیری قرار دارد که تحت فشارتحریم ها و دشمنی های کشور های استکبار جهان قرار دارد و در این برهه از زمان باید نقاط آسیب پذیر خود را در سطح کشور شناسایی کند .

اقتصاد تک محصولی وابسته به نفت ایران  با برنامه ریزی صحیح می تواند یک فرصت باشد

خبیر با اشاره به وابستگی اقتصاد تک محصولی ایران به نفت که به عنوان یک نقطه آسیب برای کشور است گفت: با اینکه اقتصاد نفتی برای کشور یک تهدید به شمار می آید اما می توان با برنامه ریزی صحیح و منطقی از آن به عنوان یک فرصتبهره برد .

 وی با اشاره به اینکه طرح مسئله اقتصاد مقاومتی یک ایده نوین و جدید است گفت: این طرح باید به مرور زمان و کم کم نهادینه شود و همچنین در این مسیر باید سردرگمی ها و بخشی نگری ها را در تمام حوزه های اقتصادی شناسایی  و  تولیدات خود را با  هدفرقابتی بودن تولید کنیم .

مدیر کل گمرک استان چهارمحال وبختیاری به فعالیت های این سازمان در راستای ایجاد اقتصاد مقامتی در کشور و استان چهارمحال وبختیاری اشاره و تصریح کرد: آسان ساختن قوانین ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی از گمرک استان ، کمک به کاهش هزینه های واحد های تولیدی و به دنبال آن افزایش توان رقابتی کالاها با استفاده از روش نظارت ناظران این اداره کل در محل تولید کالاها ، راه اندازی سیستم اظهار الکترونیکی در دو بندر بزرگ شهید رجایی بندر عباس و تهران  و بهره برداری از آن در آینده ای نه چندان دور در استان های کشور را از مهم ترین فعالیت های این اداره کل در راستای اقتصاد مقاومتی برشمرد .

حمید رضا خبیر به سیستم اظهار الکترونیکی اشاره کرد و گفت: با استفاده از این سیستم صاحب کالا دیگر نیازی به حضور در مکان انبار های گمرکی و ادارات گمرک های صادر کننده و  وارد کننده کشور ندارد بلکه در خانه خود با استفاده از اینترنت می تواند از ورود کالاها یا صادرات آنها اطمینان حاصل نماید و این سیستم تاثیر بسیار مثبتی را در سیستم اداری گمرک  و کاهش هزینه های تولید کنندگان دارد.

وی با اشاره به این مطلب که ما می توانیم از ویژگی های مثبت اقتصاد های کشور های دیگر به خصوص کشور چین در سیستم اقتصادی خود بهره ببریم افزود: کالاهای چینی علاوه بر کیفیتی که دارند ارزان نیز هستند و این ویژگی مهم  به استفاده از نیروی کار ارزان بومی کشور خود و توجه به رقابتی بودن کالاهای تولیدی ارتباط دارد.

پرورش روحیه بسیجی در بین کارکنان گمرک یک هدف اصلی در این اداره کل می باشد .

  این مدیر استانی با اشاره به سخن گرانقدر امام خمینی ( ره )  بنیان گذار انقلاب اسلامی که فرمودند: " افتخار می کنم که خود یک بسیجی هستم" ، گفت: باید روحیه و افکار بسیجی را در میان کارکنان و مدیران ادارات پرورش داده و این فرهنگ ارزشی را با روش هایی نوین به نسل های دیگر انتقال دهیم.

وی با اشاره به اینکه اداره کل گمرک استان چهارمحال و بختیاری همیشه در جلسات تبیین فعالیت ها و گردش های شغلی منظم خود همیشه مبانی دینی و ارزشی را مطرح کرده و مد نظر خود دارد، افزود: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در استفاده از مدیرانی با روحیه بسیجی و یادگاران دوران دفاع مقدس، ۳۰ درصد از کارمندان و مسئولین بخش های مختلف این اداره کل را جانبازان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس تشکیل داده اند که سعی شده از ایده ها و تفکرهای این عزیزان در تصمیم گیری ها و مسائل  مختلف استفاده کنیم .

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.