این مطلب ۲۴ بار خوانده شده
کارشناس مسائل اقتصادی :

از بین بردن وابستگی کشور به صادرات نفت خام گامی موثر در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی

احمدرضا بسیج، مسئول بسیج اساتید چهارمحال وبختیاری گفت: کاهش و یا از بین بردن وابستگی کشور به صادرات نفت خام گامی موثر در جاری کردن اقتصاد مقاومتی در کشور است .
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع)؛ استاد دانشگاه و مسئول بسیج اساتید چهارمحال و بختیاری افزود:همان گونه که یک فرد به تنهایی نمی تواند همه نیاز های خودش را رفع کند، در اقتصاد امروز جهان هیچ کشوری نمی تواند بدون استفاده از کشورهای دیگر نیاز های خودش را به صورت کامل برآورده کند، اما استفاده از محصولات دیگر کشورها یک مطلب است و وابسته بودن به کشور دیگر مطلب دیگری است .

احمدرضا بسیج به تفاوت دو مقوله  وابستگی به دیگران  با  رفع نیاز یک کشور اشاره کرد و افزود: انواع تامین نیاز توسط دیگرکشورها به معنای وابستگی نیست بلکه  ما آن چه را که نیاز داریم و یا به دلیل کافی نبودن منابع  یا به دلیل به صرفه نبودن تولید آن کشور واردات را  انجام می دهیم این به معنای وابستگی نیست.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی ادامه داد:  اما در  در جایی که توان تولید ملی وجود داشته باشد و خودمان به دلایل ساختاری یا فرهنگی آن را تولید نکنیم یا ورود کالاها را به همراه فرهنگ غیر دینی بپذیریم  و یا در قبال واردات و دلیل نیازی که حس می شود حاضر شویم از اصول خود عقب نشینی کنیم و یا واردات ما بیش از صادرات باشد و واردات موجب از بین رفتن تولید داخلی شود  این مبحث خود به خود نوعی وابستگی را  ایجاد می کند.

این استاد بسیجی دانشگاه افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی در قبال رفتار های اقتصادی شکننده غرب از قبیل تحریم اقتصادی و اتکای اقتصاد کشورمان به اقتصاد تک محصولی یعنی فروش نفت خام و واردات بی رویه محصولات خارجی را  به گونه ای برنامه ریزی کنیم که بتوانیم حداکثر نیاز هایمان را خودمان در داخل کشور  رفع کنیم .

بسیج  به اقتصاد مقاومتی در کشور اشاره کرد و گفت : تولید محصولاتی که در داخل کشور امکان و توانایی تولیدشان می باشد، تولید محصولات استراتیژیک و آن محصولاتی  که می تواند در مواقع حساس برای ما بحران زا باشد، خودداری از واردات محصولات تجملاتی و وسایلی  که فقط جلوه های زیبایی زندگی را تغییر می دهد  صادرات محصولات تولید شده از نفت به جای صادرات نفت خام ، صادرات محصولات کشور در قبال واردات از کشورهای دیگر و مطابقت دادن محصولات وارد شده با فرهنگ بومی کشور  از مهمترین راهکارهای موجود برای رسیدن به اقتصاد پویا و مقاومتی است.

احمدرضا بسیج گفت: باید اقتصاد از صادرات نفت خام دور شود و همچنین از واردات محصولات غیر ضروری به داخل کشور خودداری کنیم و همچنین محصولات استراتیژیک مانند گندم ، برنج و دارو را در داخل کشور تولید کنیم .

بسیج فعالیت های دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی در سطح کلان کشور  را ضعیف عنوان کرد و گفت : دولت باید با توجه به فرامین رهبری در این حوزه برنامه ریزی کارشناسی شده انجام دهد و از فکر صاحب نظران و توان بالقوه بسیج و سپاه  در رسیدن به این اهداف استفاده کند .

وی به نقش بسیج در رسیدن به اهداف کشور در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: تجربه ۳۴ ساله ما پس از انقلاب نشان می دهد که هر کجا شورو شوق و تفکر بسیجی وارد فعالیت ها و کارها شود به دلیل اخلاصی که در کارشان دارند و در مقابل برنامه هاو توطئه های دشمنان ، خود را نمی بازند می توانند کار های بزرگ را به صورت مطلوبی سامان بخشند به خصوص در  در اقتصاد مقاومتی این قشر می تواند موثر باشد

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.