این مطلب ۱۹ بار خوانده شده
رضایی در همایش نقش پژوهش در قانون گذاری:

کارکرد اصلی سیاست های کلی نظام انسجام بخشی و هدفمندسازی است

مرکز پژوهش های مجلس باید تلاش کند بر اساس سیاست های کلی نظام که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ می شود، تحقیق و پژوهش های خود را صورت دهد تا مشکلات موجود کشور برطرف شود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع)،  محسن رضایی در دومین همایش ملی نقش  پژوهش در قانون گذاری درباره رابطه سیاست های کلان کشور و قانون اظهار کرد: در بازنگری قانون اساسی تجربه ۱۰ سال اداره کشور، پیشگامی نخبگانی را نشان داد که مسیر هدفمند در چهار چوب شرع را طی کرده بودند.

دبیر مجمع  در ادامه با تاکید بر اینکه سه قوه مستقل در عین حال متحد داریم گفت: از آنجایی که مقام معظم رهبری در جایگاه بالایی قرار دارند تعریف فعالیت و استقلال سه قوه نیز در ایران با سایر کشور ها متفاوت است چراکه در ایران قوا در عین استقلال مکمل هم هستند که نیاز به یک نخ تسبیح مانند ولی فقیه دارند.

وی افزود: سیاست های کلان است که باعث می شود نظام ولایت فقیه شکل بگیرد و در این نظام باید به نحوه قانون گزاری، اجرای قوانین، نظارت براجرا و بازخورد آن توجه شود.

رضایی با تاکید بر اینکه سیاست های کلان باید کاملا منطبق با شرع باشد یادآور شد: برای مثال سیاست های اقتصاد مقاومتی که به زودی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ می شود نیازمند قانون گذاری است که آن نیز نیازمند پژوهش های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی است.

وی در ادامه به نقش ویژه چهار کشور سوریه، عراق،ایران و افغانستان برای ارتباط دریای مدیترانه با چین اشاره و تصریح کرد: طی ۱۰ سال آینده مسایل و اتفاقا مهمی در این کمربند طلایی رخ خواهد داد ازاین رو باید تلاش شود تعاملات به نحوی شکل گیرد که اهمیت ایران در این میان سازنده باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به وضعیت بهره وری کشور اشاره کرد و گفت:رقم متوسط سرانه ثروت جهان ۸۶ هزار دلار بوده است که در ایران این رقم تنها ۲۸ هزار دلاربوده و در کشوری مثل ژاپن ۵۰۰ هزار دلار است که این ارقام نشان دهنده این مطلب است که در کشور از منابع انسانی به خوبی استفاده نمی شود.

وی همچنین درباره چالش های اساسی کشور گفت: عدم توازن بین سیاست با زندگی و عدم وجود کادر سازی در کشور از جمله چالش های اساسی کشور است که مشکلاتی مثل وجود گسست میان نهاد ها باعث به وجود آمدن آن شده است.

رضایی در ادامه گفت: اگر قرار باشد در مجلس به این گسست ها توجهی نشود و صرفا نمایندگان به حوزه های انتخابییه خود رسیدگی کنند قدرت یک پارچه سازی نهاد ها از میان می رود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان مهمترین کارکرد سیاست های کلی نظام که رهبری با استفاده از نظرات کارشناسان سراسر کشور تعیین کرده است را انسجام بخشی و هدفمندسازی دانست و خاطرنشان کرد: بر همین اساس مرکز پژوهش های مجلس باید تلاش کند بر اساس این سیاست ها تحقیق و پژوهش های خود را صورت دهد تا مشکلات موجود کشور برطرف شود.

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.