این مطلب ۱۷ بار خوانده شده
معاون سازندگي و كار‌آمدسازي سازمان بسيج دانشجويی:

بانک اطلاعاتی جامع مناطق محروم کشور در حال تدوین است/ به دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی در روستاها هستیم

معاون سازندگی بسیج دانشجویی گفت: گروه های جهادی با رویکرد پژوهش محور در عرصه ها با محور اقتصاد مقاومتی برنامه ها را تنظیم می کنند به ویژه این که این رویکرد برای شکوفا کردن ظرفیت های اقتصادی در روستا ها اقدام می کند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع)، گروه های جهادی دانشجویی یا به قول خودشان جهادی ها از آن دسته بچه های جهادی پر شور و حال هستند. شاید قوی ترین اردوهای جهادی هم توسط این گروه ها برگزار می شود. مهم ترین علت آن هم جوانی و همراه بودن نگاه علمی است. اما چیزی که مهم ترین مسئله برای خود جهادی ها در اردوهای جهادی است مسئله تربیت خود برای آینده جامعه است که جهادی ها این را باور کرده اند با حضور در عرصه های جهادی میتوانند مدیران لایقی برای آیند ه کشور باشن، همانطور که رزمندگان ما در سال های دفاع مقدس که نسل های قبلی همین جوانان بودند این اتفاق در جنگ برایشان افتاد. جدای از این اردوی جهادی الگوی منحصر بفرد پیشرفت و توسعه د رکشور بر مبنای رفع محرومیت از روستا ها است. حال با توجه به همبن موضوع آخر که مطرح شد، ما میزبان معاون سازندگی و کارآمدسازی سازمان بسیج دانشجویی شدیم تا در این رابطه با او گفتگو کنیم. سیدمحمد رضا حسینی مهمان ما در خبرگزاری بسیج شد و به پرسش های ما در این رابطه پاسخ گفت که مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید.

*در خصوص گروه های جهادی دانشجویی توضیح دهید.

ظرفیت های عظیمی در گروه های جهادی وجود دارد و بخصوص این ظرفیت ها در گروه های جهادی دانشجویی می تواند موتور محرک برای کشور باشد. با توجه به این که دانشجویان از اقشار جوان و پر شور جامعه هستند و با اندیشه ورزی و دغدغه های زیاد وارد عرصه های مختلف می شوند لذا در عرصه جهادی هم توانسته ند یک سبقه قوی تر را از سایر اقشار به نمایش بگذارند. و با همین رویکرد فعالیت های مختلفی که گروه های جهادی انجام می دهند به همین جهت از اثربخشی و عمق بیشتری برخوردار بوده.

*معاونت مطبوع شما از این ظرفیت چگونه استفاده کرده است؟ چه کارهایی برای بهبود آن کرده اید؟

در راستای هرچه بهتر انجام شدن اردوهای جهادی و حرکت های جهادی با توجه به سابقه و تجربه ای که کسب شده ما برای حرکت های جهادی خود چند رویکرد را جهت ارتقا بخشی و اثر بخشی بیشتر و بهتر این حرکت ها تبیین کردیم و بر اساس همین رویکردها برنامه های گروه های جهادی تنظیم و هم راستا می شود.

*این رویکرد ها چیست؟

ابتدای کار این را در نظر داشتیم که هر دانشگاه و گروه جهادی را معین یک منطقه محروم کنیم و می دانید که گروه های جهادی دانشجویی در موضوع اردوها و حرکت های جهادی با محوریت روستاهای محروم کار می کنند و در سایر عرصه های غیر مربوط حضور ندارند. رویکرد بعدی را که دنبال کردیم این بود که ما فعالیت جهادی را بومی سازی کنیم و صرف دو سه هفته در سال و یا فصلی نشود و گروه ها در منطقه ای که بومی شده اند در تمام ایام سال و حداقل فصلی و مطابق با توانایی و نیاز ها عمل کنند.

در مرحله بعد رویکردی که دنبال شد در واقع توجه به عمق بخشی و کیفی سازی عرصه های جهادی بود.

تا اینجا که عرض شد ما در سال های گذشته پیش رفتیم اما امسال سعی ما بر این شد در تداوم این رویکرد ها به حل مسئله بپردازیم. یعنی به صورت ریشه ای هر گروه جهادی در هر منطقه و عرصه جهادی که کار می کند باید با فعالیت های پژوهشی و بررسی های لازم به بررسی دلایل محرومیت و عقب ماندگی منطقه تحت ماموریت خود بپردازد. بعضا مثلا یک منطقه مشکل آب دارد و قنات آن لایروبی و تعمیر لازم دارد و یا این که مشکل آب، مشکل راه های ارتباطی برای انتقال محصول و فروش و حتی مشکل دستگاه های کشاورزی در روستاها وجود داشته باشد و مثلا برخی روستا ها دارای مشکل فرهنگی هستند و تقریبا تمام عوامل محیا است و فقط باید تلاش کنند و یا این که مشکل نیروی انسانی متخصص در روستا وجود دارد و با سوادهای روستا مهاجرت کرده اند. تمام این ها بررسی می شود و مسائل اصلی روستا ها احصا شده و برای حل این مسئله کارگروهی جهت ارائه راه حل ایجاد می شود.

تمام این کارها که تا امسال انجام می شود موجب آن خواهد شد تا ما برای سال آینده رویکرد پژوهش محور را داشته باشیم  و در این رویکرد هر گروه اقدام به نوشتن سند حرکت های جهادی برای آن منطقه محرومی که در آن مستقر است می کند. با این کار تقریبا یک حوزه فعالیت کارساز برای رفع محرومیت طی چند سال انجام خواهد گرفت که ان شاء الله نتیجه اش رفع محرومیت از اکثر روستاهای محروم کشور خواهد بود.

*شما فرمودید که فعالیت گروه های دانشجویی روستا محور و مبتنی بر رفع محرومیت از روستاهای محروم است. به نظر می آید این رویکرد در راستای مسئله اقتصاد مقاومتی هم باشد، یعنی توجه به ساخت درونی نظام و تولید داخلی، لطف کنید بصورت روشن تری در خصوص فعالیت در حوزه اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است در عرصه های جهادی دانشجویی توضیح دهید.

همانطور که شما هم فرمودید رویکرد اقتصاد مقاومتی که مطرح شده، توجه به ساخت درونی نظام دارد و استحکام درونی نظام را می طلبد و این بسیار مهم است. در رویکردهایی که خدمت شما عرض کردم گروه های جهادی با همان رویکردها و بخصوص رویکرد پژوهش محور که در اردوهای آتی اجرا می شود با محور اقتصاد مقاومتی برنامه ها و کارها را تنظیم می کنند به ویژه این که این رویکرد خودش توجه به درون و ظرفیت های داخلی را دارد و برای شکوفا کردن ظرفیت های اقتصادی در روستا ها اقدام می کند.

*تمام این توضیحاتی که فرمودید بنده را به یک دغدغه ای و فکری که همواره داشتم نزدیک تر کرد و آن این که ما برای ادامه دادن و اثر بخشی بیشتر اردوهای جهادی متاسفانه در کشور یک بانک اطلاعاتی جامع از روستا ها و مناطق محروم و حتی ظرفیت های کشور نداریم. دقیقا آن چیزی که شهید بزرگوار غلامحسین افشردی برای جنگ احساس خلا کرد و مصمم برای رفع این خلا شد و از قِبل همین حسن باقری یا همان غلامحسین افشردی شد چشم جنگ و اسطوره ای که تا امروز شاید مثل او نیامده. شما در زمینه رفع این خلا چه کارهایی را انجام داده اید؟

درست می فرمایید چنین بانک اطلاعاتی ای در کشور وجود ندارد و کسی هم به دنبال تهیه آن نبوده ولی خلا آن برای ما محسوس بود لذا یک نرم افزار تهیه کردیم و الآن در زمینه جمع آوری اطلاعات مناطق محروم داریم کار می کنیم تا مجموع این اطلاعات که توسط گروه های جهادی در مناطقی که حضور داشته و یا دارند و سایر مناطقی که هنوز وارد آن نشده ایم توسط مدیران جهادی استان ها و نواحی که خود نیز با مناطق آشنایی دارند و بومی مناطق هستند شناسایی شده و اطلاعات آن ها جمع آوری می شود و طبق ساختار یکه مشخص شده این اطلاعات در قابل نرم افزاری که عرض شد جمع شده و در آینده نزدیک این مهم محقق می شود.

*در خصوص سندی که فرمودید بصورت منطقه ای تهیه می شود بیشتر توضیح بفرمایید.

ما طبق یک مدل حرکت می کنیم. این مدل با احصا ظرفیت ها و شناسایی این ظرفیت ها شروع می شود و به چالش ها، نقاط قوت و ضعف توجه می نماید. در این سند تمام این مسائل را دیده ایم و این ها همگی در سند می آیند. به سه بخش اصلی در این سند توجه شده اول منابع انسانی روستا ها است که هم شامل نیروهای کارگر و هم نیروهای متخصص و تحصیل کرده می شود، موضوع بعدی منابع مادی آن روستا ها و مناطق است و بخش دیگر نیز توجه به ظرفیت های موجود بلا استفاده در روستا ها و مناطق محروم دارد. سند را طبق این موارد تنظیم می کنیم و البته با جزئیات بیشتر.

انرزی های سیالی در روستا ها و شهرها وجود دارد که ما سعی داریم با این کار این انرزی ها را هم راستا کنیم. مثلا سرمایه در شهر است و ظرفیت های سرمایه گذاری در روستا که اتصال این دو خود یک امر مهم است.

*معاونت مطبوع شما در جهت انجام بهتر اردوها و انتقال تجربیات و کارآمد سازی هرچه بهتر اردوهای جهادی به غیر از این رویکردها و در جهت نیل به آن ها چه فعالیت هایی را انجام می دهد؟

ما در معاونت سازندگی و کارآمد سازی دنبال یستر های علمی و آموزشی برای موضوع رسم هجرت هستیم. خطوط اصلی و مواردی که عرض شد که در قالب سند چشم انداز حرکت های جهادی تنظیم شده به مربیان آموزش داده و به این وسیله بخشی از همگرایی و همراستایی در جهت اجرای برنامه ها توسط مربیان ما به گروه های جهادی عرضه می شود.

*دولت فعلی هم مانند دولت قبلی با شما همکاری می کند.

همکاری های دولت قبلی که کافی نبود. با این وجود اما دولت فعلی اصلا دیگر همکاری های خوبی با ما ندارد.

*برای رفع این نقیضه آیا راه حلی مثل این که پیشنهاد تدوین قانون برای این نوع فعالیت ها به مجلس ارائه دهید، دارید؟

بله، با کارشناسان و دوستان در این زمینه به یک همگرایی رسیده ایم و قانونی را پیشنهادی در حال تدوین داریم تا بعد از این که مبانی حقوقی آن توسط کارشناسان حقوقی خودمان بررسی و موانع آن رفع شد آن را بصورت یک لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه کنیم. جزئیات این را هم بعد از این که به مجلس ارائه شد منتشر خواهیم کرد.

*ممنون از وقتی که برای این مصاحبه در اختیار ما قرار دادید. موفق باشید.

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.