این مطلب ۴ بار خوانده شده
عضو كارگروه اقتصادي شوراي عالي امنيت ملي كشور:

بسيج می تواند اقتصاد مقاومتي را به عنوان يك فرهنگ مترقي درجامعه نهادينه کند

دکتر رضا بخشیانی، عضو كارگروه اقتصادي شوراي عالي امنيت ملي كشور درباره نقش بسیج در بهبود وضع اقتصادی جامعه گفت: بسيج می تواند اقتصاد مقاومتي را به عنوان يك فرهنگ مترقي درجامعه نهادينه کند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع)؛ بسیج یک نهاد اجتماعی در کشور است که تا الآن در حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، کارنامه روشن و قابل قبولی از خود به جای گذاشته است. حضور در عرصه های مختلف انقلاب و ارائه خدمات ارزنده این باور را نه برای مردم ایران اسلامی بلکه برای جهانیان به همراه داشته که بسیج، بیمه انقلاب اسلامی ایران در برابر حوادث و دشمنی هاست.

 در چند سال اخير و با شدت يافتن تحريم های يک جانبه و غيرانسانی غرب عليه جمهوری اسلامی ايران با هدف متوقف كردن برنامه های صلح آميز هسته ای ايران، واژه ی جدید « اقتصاد مقاومتی » به ادبيات اقتصادی كشور اضافه شد و به فراخور حال و روز اقتصاد كشورمان مورد بحث قرار گرفته است.

 براي مفهوم اقتصاد مقاومتی به تعريف جامع وكاملی که رهبر فرزانه انقلاب در ديدار با دانشجويان فرمودند، مراجعه می کنیم. معظم له فرمودند:"اقتصاد مقاومتی يعني آن اقتصادی كه در شرايط فشار، در شرايط تحريم، در شرايط دشمني ها و خصومت های شديد مي تواند تعيين كننده رشد و شكوفايی كشور باشد."پس در شرایط کنونی و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری، بسیج می تواند نقشی مؤثر در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کند.

 به همین بهانه با مسئول مركز مطالعات اقتصادي دانشگاه صنعتي شريف تهران و عضو كارگروه اقتصادي شوراي عالي امنيت ملي كشور که به شهرکرد سفر کرده بود یک گفتگوی کوتاه تلفنی انجام دادیم و نظر او را در خصوص بسیج و اقتصاد مقاومتی جویا شدیم.

دکتر رضا بخشیانی در خصوص نقش بسيج در اقتصاد مقاومتي گفت: یکی از بُعدهایی که بسیج می تواند در اقتصاد مقاومتی فعالیت کند، بعد فرهنگي است، زیرا جامعه ما نياز به يك الگويي صحيح زندگي اقتصادي دارد تا بتواند بر اساس آن، رفتار اقتصادي صحيح  مبتني بر ارزش ها را در جامعه گسترش دهد.

وي، افزود: بسيج به عنوان نهاد فرهنگ ساز مي تواند با ارائه الگوي صحيح زندگي اقتصادي، اقتصاد مقاومتي كه نياز امروز كشور است را به عنوان يك فرهنگ مترقي درجامعه نهادينه كرده و ترويج دهد.

مسئول مركز مطالعات اقتصادي دانشگاه صنعتي شريف تهران در ادامه گفت: بسيج در بُعد اقتصادي هم مي تواند يك محور اساسي فعاليت هاي اقتصادي كشور باشد، به اين معنا كه ما در حوزه هاي اقتصادي با يك گروه فرصت ها و يك گروه تهديدهاي اقتصادي در عرصه هاي اقتصادي و بين المللي مواجه هستيم که شناسايي، رصد، پايش مستمر و برنامه ريزي براي استفاده از فرصت ها، رفع تهديدها و كمك به دستگاه هاي دولتي و دستگاههاي اجرايي  براي عملكرد بهتر و افزايش كارآمدي مي تواند از فعالیت های بسيج برای شکوفایی اقتصادی باشد.

عضو كارگروه اقتصادي شوراي عالي امنيت ملي كشور، گفت: بسيج به علت حضور در جامعه مي تواند مشكلات، مسائل و بحران ها را زودتر از ارگان ها و دستگاه هاي اجرايي رصد و پايش كند و همچنین به علت ارتباط نزديك با بدنه جامعه، مردم و اقشار مختلف مي تواند راه‏حل هاي بومي متناسب با نيازهاي كشور را براي اين مسائل و بحران ها به دستگاه ها و مسئولان پيشنهاد دهد و حتي خود در حوزه هايي كه مي تواند و توانمندي دارد مي تواند ورود كند و از اين بستر اعتبار اجتماعي براي افزايش ساخت دروني اقتصادي كشور و بنيه هاي اقتصادي كشور استفاده كند.

انتهای پیام /

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.